Hlavní navigace

NIX navrhuje jednotné telefonní číslo

20. 11. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vedle jednání Telecomu se zástupci iniciativy Internet proti monopolu probíhá také jednání s velkými poskytovateli připojení, sdruženými v NIXu. K návrhu Telecomu vydal NIX své stanovisko, které komentujeme.

Prohlášení sdružení NIX.CZ, z. s. p. o. k návrhu SPT Telecom, a. s. na zavedení jednotného telefonního čísla pro přístup k Internetu.

Na základě jednání mezi SPT Telecom, a. s. a NIX.CZ z.s.p.o. , které proběhlo dne 11.11.1998, bychom rádi prezentovali názory členů NIX.CZ na předložené varianty řešení jednotného telefonního čísla pro přístup na Internet za zvýhodněný tarif.

Zástupci SPT Telecom předložili tři varianty možného řešení , kde se s určitým souhlasem zástupců NIX.CZ setkala pouze tzv. varianta čísla s předvolbou 0.

Naše představa je následující:

 1. Jednotné tlf číslo (dále jen JTC) bude přístupné každému ISP, který o ně zažádá a splní přesně dané a neměnné podmínky, tak aby byla zajištěna rovnost přístupu.
 2. Číslo s předvolbou 0×x musí mít zvýhodněný tarif, tak aby byla zohledněna doba trvání jednoho volání. Je všeobecně známo, že průměrný tlf hovor trvá 3 minuty, zatímco průměrná doba připojení na Internet je 30 minut. Náš návrh zní na prodloužení doby trvání impulsu na 6 minut ve špičce a 12 minut mimo špičku.
 3. Z hlediska provozně-ekonomického je nutné mnohonásobně snížit počet POPů nutných pro pokrytí celého území ČR. Každý ISP si v požadovaném městě zřídí svůj POP, kam SPT přesměruje provoz z daného regionu. Volba poskytovatele datového okruhu mezi POP a centrem sítě ISP je plně v kompetenci jednotlivých ISP a služba JTC nesmí být vázána na využití datových služeb SPT.
 4. Ze strany SPT je potřeba jasně definovat lokality, kde musí mít provideři své POPy, tak aby to vyhovovalo stavu tlf sítě SPT. Zde se nabízejí dvě varianty rozdělení území ČR na jednotlivé oblasti:
  1. Stávající rozdělení ČR na TTO, kdy by lokalitou bylo město s TT ústřednou. Toto řešení je použito například na Slovensku.
  2. Dilatační rozdělení. Jako rozumný poloměr jednotlivých oblastí se jeví 50 kilometrů. Toto řešení je použito v mnoha evropských zemích, namátkou Norsko, Rakousko.
   Způsob rozdělení ČR na jednotlivé oblasti je otázkou dalších jednání, neboť je dán zejména stavem sítě SPT Telecomu.
 5. Součástí JTC bude i poskytnutí dalšího čísla každému ISP pro celorepublikový přístup přes ISDN na Internet, opět za zvýhodněný tarif.

Předpokládáme, že další rozvoj Internetu je plně v zájmu SPT. Služba JTC umožní exponenciální nárůst počtu připojených na Internet a tím zvýšení obratu z telefonních služeb SPT. Proto pevně věříme, že jednání povedou k oboustranné spokojenosti a výhodnosti a že uživatelé Internetu v ČR získají na tomto řešení nejvíce.


Někdy minulý týden jsem na Lupě psal o tom, že zájmy poskytovatelů připojení a jejich zákazníků se do určité míry liší. Zveřejněné prohlášení NIXu to až překvapivě přesně potvrzuje. Zatímco „masy“ by rády paušál na místní hovory, poskytovatelům jde logicky především o jednotné telefonní číslo a navrhují jen delší impuls pro volání na tato čísla.

Podle mého názoru by nebylo fér vůči těm velkým poskytovatelům, kteří mají vybudovaných řádově 50–100 přístupových bodů po republice, kdyby byla realizována představa jednotného telefonního čísla podle TTO – k pokrytí celého TTO by stačil jeden jediný přístupový bod. Zajímavější je už myšlenka , která bere v úvahu vzdálenosti. Jako taková by však asi stejně nemohla být striktně zavedena, protože nerespektuje vlastní strukturu telefonní sítě. Přesto by tyto poloměry vzdálenosti mohly posloužit jako základ pro vymezení jednotlivých oblastí.

Jedna věc by nepochybně měla zaznít. Navrhované řešení jde po srsti velkým poskytovatelům připojení, ale poněkud dusí menší, lokální poskytovatele. Je logické, že při stejné kvalitě služeb bude mít menší náklady globální poskytovatel, který pokryje celé území včetně Dolní Lhoty z přístupových bodů ve velkých městech. Proč bych se pak měl ze Lhoty připojovat k nějakému místnímu poskytovateli, když se můžu připojit k tomu velkému – a ten mi navíc může nabídnout lepší cenové podmínky?

Je tedy nasnadě, že realizace tohoto návrhu by výrazně urychlila koncentraci trhu s připojením u nás. Jestli je to špatně nebo dobře nechám na vás.

Marek Antoš

KL24


Starší, související články:

* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!
* Podporují akci „Internet proti monopolu“ poskytovatelé připojení?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).