Hlavní navigace

Noční sledování obrazovky podle vědců ubližuje spánku

27. 8. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

27. 8. 2007

Někdo chodí spát brzy, jiný vysedává do noci před televizí nebo počítačem s internetem. Ačkoli ve výsledku spí oba stejně dlouhou dobu, druhý si připadá unavenější. Na základě výzkumu se šesti tisíci respondenty to tvrdí vědci z univerzity v japonské Osace. Lidé, kteří užívají elektronická média jako internet, by si měli uvědomit, že dlouhodobé vysedávání před monitorem nebo televizorem může vést k nedostatečnosti spánku, cituje agentura Reuters tamějšího vědeckého pracovníka Nakamoriho Suganumu.

Lupa_MIF21_vyvojapp

Ze šesti tisíc respondentů účastnících se výzkumu se jich téměř polovina shodla, že večerní hodiny před počítačem nebo televizí kazí jejich spánek. Tento pocit se úměrně zvyšoval s dobou strávenou s obrazovkou, ať už televizní nebo počítačovou. Celková doba spánku těchto „sov“ se přitom snížila jen o dvanáct minut, protože si oproti „skřivanům“ pospali do pozdějších ranních hodin. Nakamori Suganuma označil počítač s internetem za většího spánkokaza než jakým je televize.

Obdobný výzkum, tentokrát na dětech, proběhl před pár lety v Británii, uvádí server Aktuálně.cz. Výsledky ukázaly, že počítače, televize a jiné technické vymoženost připravují děti ve věku čtyři až deset let o potřebné hodiny spánku. Jaké to může mít dlouhodobé následky na jejich fyzické i psychické zdraví, se zatím vědci mohou jen dohadovat. Jisté prý však je, že snížená kvantita i kvalita spánku jim nic dobrého nepřinese, píše BBC.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.