Hlavní navigace

Nokia končí s vývojem Meltemi, mobilního operačního systému pro levnější telefony

Daniel Dočekal

Meltemi měl původně být konkurent pro Android, mobilní operační systém určený pro středně náročné (a drahé) telefony. Na veřejnost se první informace o Meltemi dostaly v záři 2011, kdy se Stephen Elop (CEO) v podstatě prořekl a „Meltemi“ zmínil ve větě hovořící o budoucnosti Series 40. Právě Series 40 platformu mělo Meltemi nahradit, a pokud by vše pokračovalo podle původních plánů, první telefony s Meltemi by přišly na trh právě tento rok.

Doba čtení: 1 minuta

Meltemi měl původně být konkurent pro Android, mobilní operační systém určený pro středně náročné (a drahé) telefony. Na veřejnost se první informace o Meltemi dostaly v záři 2011, kdy se Stephen Elop (CEO) v podstatě prořekl a „Meltemi“ zmínil ve větě hovořící o budoucnosti Series 40. Právě Series 40 platformu mělo Meltemi nahradit, a pokud by vše pokračovalo podle původních plánů, první telefony s Meltemi by přišly na trh právě tento rok.

Konec Meltemi poznamenaly finanční škrty, zmiňuje Reuters. A samozřejmě sázka na Windows Phone, která ale neřeší právě střední třídu telefonů, tedy takových, které se pohybují mezi 100 až 200 dolarů. News.com pro změnu zdůrazňuje, že stárnoucí Serie 40 platformu na začátku roku používalo přes 1.5 miliardy mobilních telefonů. A že právě Meltemi mohlo znamenat řešení problém s platformou, která nenabízela dostatek schopnosti běžných pro dnešní telefony.

O Meltemi jsme se toho nikdy moc nedozvěděli. Existence Meltemi byla opravdu prozrazena prakticky jenom jednou jedinou větou Stephena Elopa. O hypotetické platformě založené na Linuxu nikdy Nokia nechtěla mluvit. A nemluví o ní ani teď. 

Našli jste v článku chybu?