Hlavní navigace

Nokia koupí od firmy Panasonic divizi zaměřenou na bezdrátové sítě

31. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po prodeji divize mobilních telefonů Microsoftu za 7 miliard dolarů je finská Nokie k neudržení. Oznamuje jednu akvizici za druhou. Nejnověji chce koupit část firmy Panasonic.

Zástupci síťové divize společnosti Nokia podepsali memorandum o porozumění s japonskou firmou Panasonic. V dohledné době tak Nokia převezme pod svá křídla společnost Panasonic System Networks Company Limited, která se specializuje na budování bezdrátových 3G a LTE sítí.

Finanční podmínky obchodu, který by měl být uzavřen nejpozději začátkem října, nebyly zveřejněny. Transakce bude ještě muset být posvěcena japonským regulátorem. Tisková agentura Kyodo News International ale již dříve uvedla, že Nokia za divizi Panasonicu zaplatí desítky milionů dolarů.

Pokud bude obchod schválen japonskými úřady, získá Nokia firmu, která se například podílí na výstavbě sítě největšího japonského mobilního operátora NTT DoCoMo

Akviziční apetit Nokie nastartoval prodej divize mobilních telefonů americkému Microsoftu. Připomeňme, že ten za ni zaplatil 5 miliard dolarů a další 2 miliardy pak bude muset zaplatit v následujících deseti letech ve formě licenčních poplatků.

Začátkem července Nokia koupila americkou firmu SAC Wireless, která se specializuje budování telekomunikačních sítí. O měsíc dříve získala australskou firmu Mesaplexx, která se specializuje na oblast small cell, které mohou být využity pro pokrývání určitého prostoru signálem mobilní sítě (jejich podmnožinou jsou femtobuňky).

Kromě posilování síťové divize, sází Nokia i na tu mapovou. Sto milionů dolarů mají Finové připraveno pro startupy, zaměřující se na technologie pro chytrá auta. Fond, jehož založení bylo oznámeno začátkem května, je napojen na divizi HERE, která se věnuje mapám a bude hledat startupy, které mohou rozšířit ekosystém kolem mapových podkladů.

ICTZ23

Koncem května Nokie pohltila mapový startup Desti a o měsíc později přidala ještě firmu Medio Systems, která sbírá informace z různých senzorů a zařízení. Nokia plánuje tato data implementovat do svých map.

Zdroj: tisková zpráva

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.