Hlavní navigace

Nokia kupuje Alcatel Lucent. Finové se dotáhnou na konkurenční Ericsson

15. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

16,6 miliardy dolarů zaplatí finská Nokia za svého francouzského konkurenta. Podle některých zdrojů se tak může nová firma stát lídrem celého infrastrukturního trhu.

Finsko proti Švédsku. Finále síťového mistrovství světa se odehraje na poli sítí nové generace. Nokia se zbavila mobilní divize a vrhla se naplno do sítí. S nákupem Alcatel-Lucentu vznikne do první poloviny příštího roku nová firma, která bude používat značku Nokia, ale ponechá název výzkumného centra Bell Labs. O uzavření dohody informovala agentura Bloomberg

Analytici a investoři ale upozorňují, že proti spojení podniků by se mohla postavit francouzská vláda. Ta totiž bere telekomunikace jako strategicky důležité odvětví a je citlivá na rušení pracovních míst, které by pravděpodobně přišlo.

Podle čísel IDC by spojené firmy předstihly v tržbách za mobilní infrastrukturu konkurenty Ericsson i Huawei Technologies. Podle další výzkumné agentury Bernstein Research ale sloučené skupině budou na trhu držet jen 35% podíl a jedničkou by měl zůstat dál švédský Ericsson, který drží procent 40. 

ebf - tip do článku - debata

„S více než 40 tisíci zaměstnanci a 4,7 miliardami eur, které jsme loni investovali do vývoje a výzkumu, bude nová firma v pozici, ve které může výrazně zrychlit vývoj nových technologií jako 5G, IoT nebo cloud a podobně,“ tvrdil šéf Nokie Rajeev Suri na tiskové konferenci

Jasné zaměření na infrastrukturu potvrzují i další spekulace, které tvrdí, že Nokia už hledá kupce pro své mapové podklady HERE. Podle Bloombergu by mohl mít zájem Uber nebo skupina německých automobilek. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).