Hlavní navigace

Nokia představila první smartphony s Androidem, podívejte se na ně

24. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Nokia.com
Je to Android a zároveň není. Nokia si operační systém upravila k obrazu svému. Z hlediska uživatele se levné smartphony Nokia X, X+ a XL odlišují hlavně uživatelským rozhraním.

Nokia na Mobile World Congress 2014 v Barceloně představila své první tři smartphony (Nokia X, Nokia X+ a Nokia XL ), na kterých běží aplikace pro OS Android. Řadí se do segmentu levných telefonů, čemuž odpovídají jejich specifikace i cena.


Autor: Nokia.com

Jejich operační systém představuje upravenou variantu Androidu. Údajně se změnily jen tři API, takže by se od původního Android Open Source Project neměl zas tak moc lišit – což by prý mělo zjednodušit práci vývojářům, kteří by chtěli své aplikace upravit pro fungování na Nokia X platformě. Bez úprav by v systému měly podle Nokie fungovat asi tři čtvrtiny aplikací pro Android.

Systém ovšem není napojený na Google Play (a nemá tedy předinstalované ani další služby Googlu) a uživatelé si aplikace musí stahovat ze speciálního obchodu Nokie, případně z alternativních obchodů jako je například ruský Yandex Store. Anebo je instalovat z počítače či paměťové karty – ovšem na vlastní riziko.


Autor: Nokia.com

Nokia X

Kromě toho zaznamenají zákazníci největší rozdíly asi v uživatelském rozhraní – ikony na displaji se řadí do tzv. Fastlane, která připomíná dlaždice z Windows Phone (není v nich ale žádný aktivní obsah). Nokia X přijde do obchodů s předinstalovanými službami Microsoftu (například OneDrive Outlook nebo Skype) nebo mapami a navigací Nokia HERE. 

BRAND23 Workshop


Autor: Nokia.com

Nokia X+

V Barceloně firma představila tři telefony z nové řady, které se liší zejména velikostí displaje a paměti. Nokia XNokia X+ mají čtyřpalcovou IPS obrazovku (rozlišení 800×480) a 3 MP kameru. Nokia XL má pětipalcový display (rozlišení 800×480) a 2 MP kameru. Telefony pohání dvoujádrový procesor Snapdragon S4 taktovaný na 1 GHz, k dispozici je od 512 MB (Nokia X) po 768 MB (Nokia X+ a XL) RAM a 4 GB pevné paměti, rozšiřitelné microSD kartami o maximální kapacitě 32 GB. Smartphony se mají prodávat ve verzi pro jednu SIM kartu, ale také jako dual-SIM.


Autor: Nokia.com

Nokia XL

Smartphony řady Nokia X se budou prodávat po celém světě, s několika výjimkami – nebudou například k dostání v Severní Americe. Nokia tady totiž nechce narušit prodeje modelů z řady Lumia. Ceny mají startovat na 89 eur (Nokia X), 99 eur (Nokia X+) a 109 eur (Nokia XL).

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).