Hlavní navigace

Nokia prodá výrobce luxusních mobilů Vertu

15. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

O prodeji výrobce luxusních mobilů Vertu, vlastněného firmou Nokia, se povídá již delší dobu. Podle agentury Reuters je již prodej upečen, za zhruba 200 milionů euro, pět miliard Kč, jej koupí investiční fond EQT VI. Vertu byla založena společností Nokia v roce 1998 se záměrem vyrábět luxusní mobilní telefony pro ty, kdo si mohou přístroje v cenách od 100 000 Kč dovolit. Telefony Vertu jsou konstruovány z luxusních materiálů, často drahých kovů, doplněné kůží, safírovým sklem. Jejich…

O prodeji výrobce luxusních mobilů Vertu, vlastněného firmou Nokia, se povídá již delší dobu. Podle agentury Reuters je již prodej upečen, za zhruba 200 milionů euro, pět miliard Kč, jej koupí investiční fond EQT VI.

Vertu byla založena společností Nokia v roce 1998 se záměrem vyrábět luxusní mobilní telefony pro ty, kdo si mohou přístroje v cenách od 100 000 Kč dovolit. Telefony Vertu jsou konstruovány z luxusních materiálů, často drahých kovů, doplněné kůží, safírovým sklem. Jejich technologické vnitřnosti jsou vyměnitelné za novější verzi, takže uživatelé si mohou svůj luxusní telefon nechat upgradovat. Součástí nabídky jsou i služby, například linka Consierge, která pomůže majiteli telefonu s rezervací hotelů, vstupenek na kulturní představení či jenom si vybrat správné víno v restauraci, když si nevíte rady.

MM AI t

Důvodem prodeje Vertu je zřejmě horšící se pozice společnosti Nokia. Ta tento týden rovněž oznámila, že zruší přes 10 000 pracovních míst ve svých továrnách, přičemž hlavním důvodem je jak snížený prodej firmy, tak ale i přechod na výrobu telefonů vybavených systémem WP7, které se ale nemohou bez drahé změny výrobních linek vyrábět v továrnách Nokia a vyrábí je partnerské firmy.

Kromě jiných projektů Nokia také zastavila vývoj systému Meltemi, který měl nahradit S40 systémem na Linuxovém jádře a představoval další cestu pro levné telefony postavené na levném hardware, ale s výkonem blížícím se chytrým telefonům. Důvodem odříznutí projektu je zřejmě konkurence chytrých telefonů s Androidem, které začínají být stejně levné, jako laciné S40 telefony.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).