Hlavní navigace

Nokia stupňuje patentový spor s Applem

30. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Apple a Nokia si asi upřímně vše nejlepší do nového roku nepopřejí. Mezi oběma technologickými firmami totiž zuří patentová válka. Nokia nejdříve v žalobě obvinila Apple, že porušuje několik jejích patentů. Apple kontroval žalobou týkající se jiných patentů, které zase má údajně porušovat Nokia. Finský výrobce mobilních telefonů na Apple nyní zaútočil i na půdě International Trade Centre (ITC), tedy americké komise pro zahraniční obchod. Apple viní s…

S trochou nadsázky by se dalo říci, že Apple a Nokia si asi upřímně vše nejlepší do nového roku nepopřejí. Mezi oběma technologickými firmami totiž zuří patentová válka. Nokia nejdříve v žalobě obvinila Apple, že porušuje několik jejích patentů. Apple kontroval žalobou týkající se jiných patentů, které zase má údajně porušovat Nokia. Finský výrobce mobilních telefonů na Apple nyní zaútočil i na půdě International Trade Centre (ITC), tedy americké komise pro zahraniční obchod. Apple viní s porušení svých sedmi patentů, ke kterému má docházet hned u více produktů amerického výrobce počítačů a zábavní elektroniky.

Nejde tedy jen o iPhone, ale údajně i kapesní přehrávače nebo počítače. Spor mezi oběma firmami je velmi ostrý a podle analytiků z obou stran i velmi dobře připravený, což prý odráží možné licenční poplatky za užití patentů vznášející se ve vzduchu. Ty by mohly dělat až stovky milionů dolarů ročně. Je pravděpodobné, že se spory potáhnou několik let. Nokia však očekává, že do měsíce se International Trade Centre vyjádří, jestli se aktuální stížností bude zabývat či nikoliv. (Finanční noviny)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.