Hlavní navigace

Norsko chce zakázat Google Analytics

Daniel Dočekal

TechCrunch upozorňuje na snahu Norského úřadu na ochranu dat (www.datatilsynet.no/English/), který podle norského tisku (Aftenposten a Digi.no) označil Google Analytics za nelegální a pokud Google nepřistoupí na změny, jeho používání v Norsku zakáže. Zajímavé na tom je, že tamní úřad se opírá o postoj EU, který považuje IP adresu za „osobní údaj“ a Norsko chce Google zamezit aby „IP adresy shromažďoval“ a také ukončil sledování chování uživatelů s následným využíváním pro své inzertní aktivity.…

TechCrunch upozorňuje na snahu Norského úřadu na ochranu dat (www.datatilsynet.no/English/), který podle norského tisku (Aftenposten a Digi.no) označil Google Analytics za nelegální a pokud Google nepřistoupí na změny, jeho používání v Norsku zakáže.

Zajímavé na tom je, že tamní úřad se opírá o postoj EU, který považuje IP adresu za „osobní údaj“ a Norsko chce Google zamezit aby „IP adresy shromažďoval“ a také ukončil sledování chování uživatelů s následným využíváním pro své inzertní aktivity. Norsko požaduje, aby Google aktualizoval Podmínky užívání služby, přestal sdílet data z Google Analytics s dalšími svými službami a anonymizoval získaná data a IP adresy.

Tentýž úřad v lednu tohoto roku označil Google Apps za nelegální, také s ohledem na ochranu osobních údajů. Ostrá kritika Google Apps se přitom může vztahovat na jakékoliv cloudové služby. Stejně tak jako snaha zakázat Google Analytics ignorující jakékoliv další služby na sledování návštěvnosti je poněkud zvláštní.

Našli jste v článku chybu?
21. 8. 2012 17:31

OK, vyjádřil jsem se možná trochu nepřesně. "EU úředník" beru jako někoho, kdo bere pro své rozhodování za klíčové nějaké rozhodnutí EU. Takový úředník vůbec nemusí sedět v Bruselu. Norsko je jinak samozřejmě členem Schengenu, EFTA a dalších EU struktur, to že není členem (norové to odmítli v referendu) neznamená, že se neřídí zákony a normami EU a že tam nemají EU mozky, jak ostatně dokládá i citovaná část