Hlavní navigace

Nová doba, umělá inteligence Googlu poráží mistry světa i v Go [AKTUALIZOVÁNO]

Jan Beránek

V pětizápasové strategické bitvě definitivně vyhrála umělá inteligence AlphaGo nad člověkem. Výsledek je jednoznačný.

Aktualizováno 15. 3. 2016: Doplněny konečné výsledky několikadenního zápasu. 

AlphaGo se narodil v kampusu Googlu, a zatímco šachisté v soubojích s počítači prohrávají běžně, u čínské stolní klasiky tomu tak zatím nebylo. Považuje se totiž za komplexnější hru, než je souboj nad čtyřiašedesáti políčky šachovnice.

„Včera jsem byl překvapený, ale dnes už opravdu nemám slov,“ říkal podle serveru BBC světový šampion Lee Se-dol po druhé porážce. Jihokorejský šampion není jediným skalpem, který AlphaGo nosí na své pažbě. Už loni v září vyklepl evropského mistra – čtyřiatřicetiletého Číňana žijícího ve Francii Fan Chueje – 5:0. 

Se-Dol nedopadl o moc lépe a nakonec prohrál 4:1 na zápasy. 

Umělá inteligence hýbe Silicon Valley a každá z velkých firem na ní nějakým způsobem pracuje. Ať už jde o asistenty v mobilech a tabletech jménem Cortana, Siri nebo Google Now.

Content

Umělá inteligence bude možná potřebovat i „tělo“. O to se s vysokou pravděpodobností postarají vývojáři z Boston Dynamics, kteří internet krmí svými pokroky už několik let. 

„Hrát proti stroji je jiné. Když hrajete proti lidem, cítíte, jak dýchají, jak fyzicky reagují na vaše tahy. Můžete na ně reagovat. To u stroje nejde,“ dodává jihokorejský mistr, kterého čeká zásadní zápas o čest lidských hráčů Go. 

Našli jste v článku chybu?
11. 3. 2016 16:06
pseudonym neni anonym (neregistrovaný)

Citation needed! Podle vyse linkovaneho clanku z Nature toto rozhodne nedela.

10. 3. 2016 19:17
Tomáš2 (neregistrovaný)

znáš pravidla Go? Znáš složitost diskrétního řešení? Četl jsi něco o této partii?

Tyhle překvapivé tahy počítač udělal hned na začátku, až v pozdější fázi hry se ukázalo jak byly užitečné. Za celou hru počítač neudělal žádnou vážnou chybu a neukázal žádnou slabinu, tj. nejednalo se o náhodně zvolený postup z neznalosti, ale o naučenou zkušenost, kterou pravděpodobně neokoukal od lidských hráčů, protože to tak nehrají.

U šachů se cena tahu dá poměrně lehce spočítat pár tahů nazpět, u go se celá…