Hlavní navigace

Ikonka v reklamě řekne, že vás reklama sleduje. Není-li tam, sleduje vás stejně

Daniel Dočekal

Navíc umožní naznačit, že o daný typ inzerce nemáte zájem, či určitou inzerci od určité společnosti odmítnout. To všechno prý proto, aby uživatelé pochopili, jak funguje cílení inzerce.

Doba čtení: 1 minuta

AdChoices“ ikonka, výsledek (mimo jiné) sporů mezi Facebookem a Council of Better Business Bureau, by se brzy měla objevit na inzerátech, které pocházejí z Facebook Ad Exchange a objevují se i na jiných webech, než na samotném Facebooku. Ikonka samotná patří Digital Advertising Aliance (Alianci digitálních inzerentů, chcete-li) a měla by sloužit pro vzdělávání spotřebitelů v tom, že právě sledují inzerát, který sleduje je. Lépe řečeno, že jde o inzerát, který využívá cílení založeného na „zájmech“ návštěvníka.

Vice o „AdChoices“ ikonce i programu můžete najít na www.youradchoices.com/, včetně naučného videa. 

V praxi samozřejmě existence či neexistence této ikonky neznamená nic. Inzeráty bez ikonky stejně tak sledují návštěvníky a cílení pomocí „zájmů“ je už dlouho používanou praxí – samozřejmě i bez vědomí návštěvníka. Profily uživatelů si Facebook buduje už roky, včetně budování profilů návštěvníků, co nejsou jeho uživateli. Slouží k tomu nejenom inzerce, ale i všudypřítomná tlačítka Líbí (a řada dalších  prvků). Podobné profily budují desítky (či spíše stovky) dalších firem. Na svůj „profil“ s ohledem na „zájmy“ se ostatně můžete podívat například i u Google – viz Google Ads Preferences Manager.

Právě například u Google si své „zájmy“ můžete změnit, což je ostatně i jedna z funkčností „AdChoices“ ikonky – pokud se vám předložená inzerce nezdá zajímavá, budete si moci kliknutím na tuto ikonku nastavit, že vás něco takového nezajímá. 

Případně navštívit www.aboutads.info/choices/ rovnou.  V každém případě ale pamatujte, že AdChoices se týká pouze těch společností, které k tomuto programu dobrovolně přistoupily. V čerstvě předkládaném seznamu prozatím Facebook tak jako chybí. 

Našli jste v článku chybu?