Hlavní navigace

Nova má zájem o další terestrické licence, na nových kanálech má kooperovat Time Warner

21. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

21. 5. 2009

Televize Nova by v budoucnu mohla vysílat více terestrických digitálních kanálů. Nové programy chce spouštět v kooperaci s mediálním obrem Time Warner, který je nyní třetinovým akcionářem CME, vlastníka Novy. Generální ředitel televize Petr Dvořák v tomto týdnu řekl, že jeho společnost má zájem o další terestrické licence, protože spouštění nových programů jen na kabelu nebo přes satelit by se nevyplatilo.

cyber-obecný tip

Penetrace satelitu a kabelových přípojek je stále poměrně nízká, a tak zvažujeme, že spouštění nových programů spíš přes terestrickou platformu. Očekáváme, že bychom se v budoucnu mohli dostat k dalším licencím, které zůstanou po menších hráčích,“ uvedl Dvořák. Dodal, že společnost Time Warner, která nedávno koupila třetinový podíl v CME, nebude jen pasivním akcionářem, ale chce se aktivně podílet na rozvoji celé skupiny. „Plánujeme spolupracovat s Time Warner na nových kanálech, čekáme jak se vyvine situace s digitálními licencemi a novými televizemi,“ dodal ředitel TV Nova.

Po vypnutí analogového vysílání nastane od roku 2012 liberalizace televizního trhu, terestrické licence budou nárokovatelné podobně jako je to nyní u satelitních nebo kabelových licencí. Vysílat bude moci každý subjekt, který se dohodne s operátorem multiplexu na šíření signálu. Pokud by Nova měla zájem vysílat další programy terestrickou cestou, může se už nyní domluvit s operátory multiplexů a zařadit nové programy do DVB-T jako převzaté vysílání ze satelitu. Tímto způsobem vysílají v multiplexu CDG televize Óčko, Public i Noe. CDG má přitom nouzi o klienty, protože současní vysílatelé mají podepsané jen krátkodobé smlouvy a kromě standardně licencované stanice Z1 nejsou další televize, které by podepsaly s operátorem dlouhodobou smlouvu o šíření signálu.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.