Hlavní navigace

Nova porušila pravidla měření návštěvnosti internetu. Čtvrt roku bude pod kontrolou

6. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Provozovatel televize Nova si uměle navýšil návštěvnost nesprávným použitím měřícího skriptu ve webové verzi komunikačního programu ICQ.

Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), které je profesní organizací působící v oblasti reklamy již od roku 2000, odhalilo nesrovnalosti v návštěvnosti některých internetových stránek generovanou Netmonitorem. Právě tímto serverem, jehož je SPIR provozovatelem, je výzkum návštěvnosti internetu realizován. Kromě společností Centrum Holdings a Golbach Audience se měla prohřešku dopustit také CET 21, tedy provozovatel televize Nova.

U CET 21, provozovatele webů nova.cz, tn.cz nebo blog.cz, bylo navýšení zapříčiněno nesprávným použitím měřícího skriptu ve webové verzi komunikačního nástroje ICQ. Funkčnost měřícího skriptu byla upravena v rozporu s metodikou tak, že v některých případech vykonával více záznamů, než by při standardním provozu měl, uvedlo v tiskové zprávě SPIR, podle něhož mohla CET 21 takto získat přibližně procento celkového počtu shlédnutých stran. Tato skutečnost však neměla vliv na počet unikátních návštěvníků.

Z ARCHIVU: Nova přebírá komunikační službu ICQ v České republice a na Slovensku

KL22 hlasovani

SPIR data analyzovalo a na úterním zasedání výkonné rady rozhodlo o tom, že tři měsíce bude dotčené strany kontrolovat, zdali s daty nemanipulují. Data, kterých se dotčený fakt týká, zároveň nebudou smět být použita v rámci obchodních, PR a marketingových aktivit. SPIR však zároveň přiznalo, že chyba ze strany CET 21 byla marginální, takže nakonec data návštěvnosti do NetMonitoru vrátilo. Byl také zaveden institut podmínečného vyloučení z měření NetMonitor pro další případy porušení metodiky a navrženo rozšíření online aplikace NetMonitoru o záložku všech prohřešků.

NetMonitor dokáže odhalit prohřešky proti měření a uvést je na pravou míru, představuje tak nejobjektivnější pohled na data o návštěvnosti, který je k dispozici. Na uvedených případech se jasně ukázala síla auditovaného měření a jeden z jeho hlavních benefitů ve srovnání s dalšími analytickými nástroji, u nichž nezávislý kontrolní mechanismus schází, uvedl při této příležitosti Ján Simkanič, předseda výkonné rady SPIR a také výkonný ředitel společnosti Internet Info, která je mimo jiné provozovatelem serveru DigiZone.cz.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.