Hlavní navigace

Nova předpokládá dohodu o digitalizaci „do několika měsíců“

27. 9. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
27. 9. 2006

Televize Nova se nebrání společnému jednání se zástupci Asociace digitálních televizí (ADT) o dalším postupu při zavádění zemského digitálního vysílání v České republice. Ve včerejším Radiofóru na Českém rozhlasu 1 – Radiožurnálu to řekl její generální ředitel Petr Dvořák. Dohoda je podle něj možní v řádu několika měsíců, přičemž Nova ji nebude podmiňovat tím, že získá prostor pro větší počet tematických programů.

Není to tak, že bychom jakoukoli dohodu podmiňovali tím, že budeme mít ne čtyři, ne šest, ale možná padesát kanálů. To je přece nesmysl. Nám jde o to, aby se nestávalo to, co se stalo v minulosti, že jsme byli od toho procesu odstaveni a kdy bylo řečeno, pojďme hledět hlavně na ty, kteří přichází, protože to jsou ti, kteří přináší ten nový program a ti, kteří dneska ten program poskytují, tak je dejme teď stranou, protože s nimi se v tuhle chvíli o tom bavit nebudeme, uvedl Dvořák.

Nova chce být podle svého ředitele „normálním účastníkem řízení“ a chce jasné zdůvodnění, proč někteří z žadatelů digitální licenci získali a ona ne. Nám bylo řečeno, že jsme nedoložili úplně jasně, jestli jsme ekonomicky způsobilí. Přitom když vyděláváme peníze, které vyděláváme, zatímco jeden z uchazečů, který tu licenci dostal, tu ekonomickou způsobilost definoval tím, že je připraven začít vyjednávat o komerční úvěr v bance a tím prokázal, že vlastně na to ty peníze má, konstatoval Dvořák.

Dohoda všech subjektů zúčastněných na procesu digitalizace je jediným řešením současné patové situace i podle ředitele Úseku vysílacích služeb Českých radiokomunikací Martina Roztočila. Soudní rozhodnutí v nás vyvolávají pochybnosti, protože v současné době kromě budoucího veřejnoprávního multiplexu nemá žádná digitální síť zajištěn obsah, řekl Roztočil serveru DigiZone.cz. Provozovatelé sítí tedy nemají klienty a ani důvod zahájit vysílání na definitivních kmitočtech.

MM socky3

Jestliže provozovatelé sítí nemají klienty, je zbytečné teď řešit teď otázku, kdy se kde bude spouštět digitální vysílání. Zaslechl jsem i názor, že jsme se vrátili o dva tři roky zpátky. Pořád samozřejmě existuje možnost, aby se všichni dohodli na dalším postupu. Jedině tak se dá v digitalizaci pokračovat, míní Roztočil. Dohodu by měl přinést nový návrh Technického plánu přechodu na digitální vysílání od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák slibuje, že klíčový dokument bude k dispozici koncem října.

Poté už bude záležet na jednotlivých provozovatelích televizních programů, zda plán podepíší. Pokud by se tak v případě současných analogových televizí nestalo, nastal by vážný problém: stát nemá žádné jiné právní páky na to, aby analogovým televizím odebral analogové kmitočty.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.