Hlavní navigace

Nova s Markízou přitvrzují v boji s „piráty“, do Česka míří nové placené kanály

26. 4. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Přinášíme to nejzajímavější z „kuloárů“ včerejší konference České asociace elektronických komunikací, největší akce, na níž se sešli zástupci kabelových společností i provozovatelů placené televize.

Markíza a Doma chtějí zmizet z nabídek českých operátorů

Skupina Nova Group nebude jediná, která se chce pokusit o vyřazení z nabídek operátorů v sousedním státu. Zatímco Nova usiluje o odchod ze Slovenska, stejně jako by se tak mělo stát u Novy Cinema, z České republiky by měly časem zmizet časem programy společnosti Markíza Slovakia, tedy Markíza a TV Doma. Jak jsme vás již informovali, Nova si za tímto účelem vyčlenila člena týmu. Kromě jiných povinností má tuto oblast na starosti bývalý šéf tematického kanálu Sport 5 Jiří Hojgr. Je to pravda. Jednání o vyřazení Novy a Novy Cinema z nabídek slovenských operátorů spadá i do mojí kompetence, uvedl Hojgr. Podle jeho slov už by se v této záležitosti mělo něco dít. Společnosti Central European Enterprises (CME), která je vlastníkem kanálů pod hlavičkou Nova i Markíza, se nelíbí, že se porušují jak autorská práva, ta má vždy vlastník licence pouze pro daný stát, tak přicházejí televize i o peníze z reklamy, protože pokud se program šíří na území obou států, zájemce o inzerci má v podstatě druhou zemi pokrytou zdarma a broadcaster tak de facto přichází o zisk.


Autor: Ivana Dvorská (archiv DigiZone.cz)

Nova získala pro boj se slovenskými operátory, kteří nebudou chtít vyřadit tento kanál z nabídky, silnou zbraň – bývalého ředitele Galaxie sport a Sportu 5 Jiřího Hojgra, který má v oblasti kabelového byznysu letité zkušenosti.

Programová novinka E! míří na showbiz, bez češtiny

Novým programem v portfoliu společnosti Universal Networks by měla být stanice s názvem E! Znají ji možná diváci z některé ze zahraničních placených služeb. Program funguje například v sousedním Německu. Stanice E! přináší zprávy ze světa celebrit a showbusinessu. Je tedy určena především ženám. Zajímavostí je, že program nepřebírá žádné akviziční pořady. Sto procent programmingu pochází z vlastní produkce. Překážkou pro jeho zařazení do nabídek českých operátorů může být ale bohužel skutečnost, že kanál zatím není k dispozici v našem jazyce. Jak řekla serveru DigiZone.cz zástupkyně stanice E! Martina Zvířecí, o češtině se v budoucnu uvažuje, může už k ní dojít v druhé polovině letošního roku, bude ale pochopitelně záležet na tom, jaký zájem o program bude mezi operátory. Co se týká dalších pořadů, které se na E! objeví, jsou to například formáty módní policie, Keeping Up With The Kardasians, Život celebrit nebo E! News.

Absence češtiny je problémem i u dalších novinek

Na českém trhu se průběžně objevují nové placené televizní kanály, o kterých ovšem není příliš mnoho, respektive vůbec, slyšet. Jde například o stanici Ginx z portfolia společnosti Chello Central Europe. Ta je jedním z mála programů, které se věnují počítačovým hrám. Ginx se dokonce v materiálech pro operátory charakterizuje jako jediná televize na světě, která se jim 24 hodin denně věnuje. Právě problémem těchto kanálů je ale absence češtiny. Většina operátorů o ně nemá bez tohoto jazyka zájem. PR manažer společnosti Chello Central Europe (CCE) Jakub Švestka si ale nemyslí, že vysílání v originálním jazyce je vždy na škodu. To se týká konkrétně vzdělávacích stanic Da Vinci Learning a Da Vinci U, které jsou taktéž na našem trhu čerstvými nováčky. Kanál Da Vinci U do své nabídky nedávno zařadila satelitní služba freeSAT by UPC Direct. U vzdělávací stanice Da Vinci U je původní jazyk v tuto chvíli zachován v zájmu autenticity špičkových přednášek, které poutavou formou vedou například držitelé Nobelových cen a další uznávaní experti z nejlepších světových univerzit a vědeckých pracovišť, uvedl Švestka a dodal: Lokalizace vzdělávací televize pro celou rodinu Da Vinci Learning je aktuální téma, přesné kroky závisí na další komunikaci s jejím provozovatelem a také s místními operátory.

UXD

Videotéka HBO GO u velkých hráčů asi na podzim

Nejočekávanější novinkou filmového kanálu HBO, která se letos chystá pro jeho diváky, je videotéka HBO GO. Ta je v současné době prozatím dostupná pouze v nabídce IPTV operátora Smart Comp., tedy službě Netbox. Kdy se tento produkt dostane k dalším klientům kabelových společností? To byla pochopitelně otázka, na níž zajímala redakci našeho webu odpověď. „V současné době probíhají jednání se všemi operátory. Počítáme, že ti velcí ji nabídnou v horizontu měsíců, uvedl oblastní manažer HBO Česká republika Ivan Ševčík. Větší expanzi pak společnost očekává na podzim. Dobrou zprávou je také skutečnost, že v souvislosti se startem HBO GO nebude docházet k omezování videotéky HBO OD. Obě služby fungují na podobném principu, ale druhá jmenovaná má určitá technická omezení. Není dostupná například na stolních PC, tabletech nebo mobilních telefonech. Nasazení HBO GO na mobilní platformy v tuto chvíli dolaďujeme. Bude to záležitost pravděpodobně čtvrt roku, řekl DigiZone.cz Ševčík.


Screenshot: autor

Videotéka HBO GO klepe na dveře českých operátorů.

Film Europe zřejmě brzy expanduje na asijský trh

Jednou ze společností, která se letos také prezentovala na konferenci České asociace elektronických komunikací (ČAEK), byla Film Europe. Provozovatel stejnojmenného televizního kanálu, který má ambice expandovat i mimo náš a slovenský trh. Server DigiZone.cz proto zajímalo, jak se jejímu zakladateli a výkonnému řediteli Ivanu Hroncovi daří tento krok naplňovat. Přesto, že jde o program evropských filmů, který je operátorům k dispozici jak v SD, tak i HD kvalitě, paradoxně největší naděje vidí Hronec na asijském trhu, konkrétně v Hong Kongu. Tady Film Europe jedná se dvěma společnostmi, která vidí velmi nadějně. Mohli bychom tu odstartovat do konce roku. Smlouvy zatím podepsány nemáme, ale v této oblasti vedeme nejintenzivnější komunikaci, přiblížil Hronec. Mohu ale říci, že určitě nepůjdeme na čínský trh, protože na něm vládne velká cenzura, uvedl šéf prvního kanálu vyhrazeného čistě evropské kinematografii. Jednání probíhají také se satelitní službou Skylink ohledně zařazení HD verze kanálu Film Europe. Na otázku, kdy by se jí ale diváci mohli dočkat, zatím Hronec neuměl odpovědět.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.