Čtyři závažné otázky vznesla televize Nova k návrhu digitální novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který dnes schválila vláda. Vítáme, že se vláda snaží vytyčit jasné mantinely přechodu na digitální vysílání, ale pro projednávání v Poslanecké sněmovně a následně v Senátu máme ke schválené verzi zákona několik podstatných poznámek,
oznámila prostřednictvím tiskové zprávy mluvčí Novy Veronika Šmítková.
TISKOVÁ ZPRÁVA: Diginovela vzbuzuje otázky ze strany TV Nova
Diginovela totiž podle Šmítkové doznala po posledním zamítnutí Legislativní radou vlády podstatných změn, z nichž nejzávažnější je otevření televizního trhu všem zájemcům o zemské digitální vysílání. Licenci pro toto vysílání má dostat každý zájemce, který splní zákonem stanovené podmínky. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) mu pak udělí licenci podobně, jako tak činí dnes v případě kabelových a satelitních stanic. O tom, kdo se opravdu objeví v éteru, ale rozhodnou operátoři jednotlivých digitálních sítí (multiplexů).
Nova připomíná, že její prodloužená licence, určená jak pro analogové, tak digitální zemské vysílání, platí do roku 2017, a ptá se, jakým způsobem stát zajistí, aby pokrytí digitálním signálem bylo obdobné jako stávající pokrytí z analogových vysílačů, které dosahuje více než 95 procent území České republiky. Žádá jistotu, že žádný z diváků Novy ani v budoucnu nepřijde o možnost sledovat tento program. Zároveň se Nova táže, jakým způsobem budou všichni diváci informováni o plánovaném přechodu z analogového na digitální vysílání a nutnosti pořídit si digitální set-top-box.
Druhým závažným problémem je podle Novy garantování pozice pro tuto televize v některé z nových digitálních sítí tak, aby mohla vysílat do konce trvání své licence i v případě, že se nebude po vypnutí analogového signálu moci dohodnout s některým z provozovatelů sítí. Konkrétní příklad takovéto nedohody mezi TV Nova a provozovatelem sítě, firmou Radiokomunikace, nastal již v souvislosti s plánovaným zahájením digitálního vysílání TV Nova v oblasti Ústí nad Labem na začátku července tohoto roku,
připomíná Šmítková.
Za třetí se Nova ptá, jak bude kompenzována za to, že se vzdá svých analogových kmitočtů a umožní tak vznik nových digitálních sítí. V novém systému totiž nemá TV Nova po vypnutí analogového vysílání žádné garance vysílání dalších programů, které jí měly kompenzovat za předčasné odevzdání analogových kmitočtů a ukončení analogového vysílání,
upozorňuje mluvčí. Původní návrh na dvě kompenzační licence se změnil na jednu, a to ještě platnou pouze do ukončení analogového vysílání v České republice. Podle Šmítkové tedy na tři až pět let.
A konečně za čtvrté Novu pálí otázka, jak budou operátoři digitálních sítí vybírat po vypnutí analogu televize, jejichž programy zařadí do svých multiplexů. Někteří z nich jako firmy s dominantním postavením na trhu budou vázáni pravidly regulujícími hospodářskou soutěž. Pokud tedy bude více držitelů licencí než volných pozic v digitálních sítích, což lze velmi pravděpodobně očekávat, bude operátor sítě moci vybírat zájemce o vysílání pouze na základě nabízené ceny (nejspíše aukcí) nebo například losem?
ptá se Šmítková.
Pokud bude rozhodovat cena, zavede se tak de facto aukce licencí? Neměl by v takovém případě výnos z aukce získávat spíše stát než soukromá společnost?
pokračuje mluvčí Novy, podle níž tak televize otevřela jen některé z otázek, na které by si měli poslanci, senátoři a na závěr i prezident v rámci svého projednávání umět odpovědět.