Hlavní navigace

Nova se ohrazuje proti RRTV: Naše zprávy nepodněcují k rasismu vůči Romům!

5. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Televizi vadí, že nebyla přizvána k jednání vysílací rady o výstupech analýzy jejího zpravodajství a nemohla se hájit

Důrazný nesouhlas se závěry Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která v úterý prostřednictvím tiskové zprávy obvinila Televizní noviny z šíření rasové nenávisti vůči Romům, vyslovila televize Nova. Radní analyzovali zpravodajské výstupy Novy o romské etniku od 1. ledna do 20. února letošního roku a došli k závěru, že Romové byli v drtivé většině zpráv zmiňováni v negativním kontextu. Vysílací rada dospěla k názoru, že analyzované reportáže byly značně neobjektivní a snažily se pouze kopírovat předsudky většinové společnosti.

K TÉMATU: RRTV dala Romům za pravdu. Nova o nich informovala neobjektivně a předpojatě

“Televize Nova se proti stanovisku RRTV důrazně ohrazuje a se závěry RRTV nesouhlasí. Ochrana práv menšin a minorit totiž patří, a vždy patřila, mezi jeden ze základních principů a pilířů fungování zpravodajství televize Nova. Jakékoliv nařčení z toho, že by Nova svými pořady podněcovala k nenávisti z důvodů barvy pleti nebo příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, stejně jako obvinění ze zařazování programů, které mohou utvrzovat stereotypní předsudky týkající se rasových nebo etnických menšin, považuje proto televize Nova za zcela neopodstatněné a nepodložené,” stojí v tiskové zprávě, kterou Nova rozeslala ještě v úterý pozdě večer.

ČTĚTE TAKÉ: Romům se nelíbí, jak o nich informují média. Kritizují hlavně Novu

“Jakmile obdržíme od RRTV oficiálně písemné vyhotovení usnesení, využijeme všech právních prostředků k vyvrácení nepodložených nařčení a zavádějících závěrů RRTV a k ochraně dobrého jména televize Nova,” ujistil ředitel komunikace a PR Novy Josef Koukolíček. Televize podle něj považuje za nestandardní, že k jednání RRTV na toto téma nebyla vůbec přizvána, nedostala možnost se k jeho závěrům vyjádřit a předložit argumenty na svoji obranu. O usnesení Rady se podle Koukolíčka dozvěděla až z médií.

ICTZ23

ROZHOVOR: Vladimír Mužík: Bulvarizace Televizních novin? Ne, jen přirozený vývoj

“Zpravodajství televize Nova se snaží informovat své diváky o všech tématech, která se dotýkají života běžných občanů. Taková témata jsou však vždy zpracována tak, aby byly zachovány principy objektivity a vyváženosti a současně, aby prostor k vyjádření dostali ti, kterých se příslušná událost nějakým způsobem dotýká, nebo ti, kteří jsou kompetentní se k příslušné záležitosti vyjadřovat,” zdůraznil Koukolíček. Vysílací rada zatím k výsledkům své analýzy nezaujala žádné stanovisko. Podle předsedkyně RRTV Kateřiny Kalistové se bude případem zabývat na dalším zasedání 18. září.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.