Hlavní navigace

Nova si uměle zvyšuje návštěvnost svého vyhledávače Vybereme.cz

19. 1. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
19. 1. 2011

Zajímavý způsob zvyšování návštěvnosti svého internetového vyhledávače zboží Vybereme.cz zvolila televize Nova. Všichni návštěvníci webu Nova.cz, kteří na této stránce použijí vyhledávání, jsou automaticky přesměrováni na stránku nova.vybereme.cz. Tím pádem jsou započteni jako návštěvníci webu Vybereme.cz, ačkoli na tuto stránku vůbec nechtěli jít, upozorňuje server Lupa.cz v článku o tricích v oficiálním auditu návštěvnosti českého internetu NetMonitor.

K TÉMATU: Voyo.cz: přešlapování Novy na internetu, nebo krok kupředu?

Ředitel internetu Novy Pavel Krbec ale namítá, že televize na přesměrování k webu Vybereme.cz upozorňuje. V okénku pro zadání hledaného výrazu na webu Nova.cz je totiž slabým písmem napsáno „Hledat zde a na Vybereme.cz“. Z obrázku není patrné, že by měl uživatel přistát někde jinde, spíše se bude domnívat, že do výsledků se mu přimíchají data z vyhledávání na Vybereme.cz. Což pravidlům NetMonitoru odporuje, konstatuje Lupa.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Šéf internetu televize Nova Daniel Grunt odchází, nahradí ho Pavel Krbec

Výsledkem ale je, že vyhledávač zboží Novy se propracoval mezi nejrychleji rostoucí české webové stránky a dosahuje již vcelku zajímavé návštěvnosti, ačkoliv s vyhledávači zboží velkých konkurentů se stále nemůže měřit. Jenže podle výsledků NetMonitoru bychom mohli soudit, že má dobře našlápnuto. Nemá, dodává web. Podle serveru Alexa.com dokonce návštěvnost z vyhledávání na webu Nova.cz tvoří velkou část oné překvapivé návštěvnosti stránky Vybereme.cz, přesně se to ovšem změřit nedá.

ICTZ23

ROZHOVOR: Brzy na webu nabídneme Dr. House, slibuje šéf internetu televize Nova

Vypadá to na další levné přelévání návštěvnosti. Proč levné? Lidé odejdou na jednu stránku vyhledávače Vybereme, ale je pravděpodobné, že se z ní vrátí zpět na původní server, protože si vyberou článek z tohoto serveru. Původní server tedy ztratí jen jednu zobrazenou stránku, zatímco cílový server Vybereme získá jednu zobrazenou stránku, ale především jednoho “reálného uživatele” do statistik, kterého by jinak pravděpodobně nezískal, vysvětluje Lupa.cz.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.