Hlavní navigace

Nova straší v Ulici: stahování filmů z internetu je trestné. Není to pravda

25. 2. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
25. 2. 2011

UVNITŘ VIDEO Do boje s internetovými piráty, kteří porušují autorská práva, se přímo na obrazovce pustila televize Nova. Do denního seriálu Ulice zakomponovala zápletku, v níž policista společně se zástupcem České protipirátské unie zabavuje v domácnosti počítač, z něhož došlo k podezřele velkému stahování dat. Nova ale nezvolila nejšťastnější způsob, jak vystrašit rodiče, kteří seriál často sledují a mohli by svým ratolestem zakázat veškeré stahování hudby a filmů: stahování totiž není zakázané, trestné je pouze sdílení obsahu, k němuž uživatel nemá autorská práva.

VIDEO: Díl Ulice, v němž policisté zabavují počítač (čas 9:38 až 11:18)

Nova na „poučné“ díly Ulice upozornila i oficiální tiskovou zprávou, v níž rovněž hovoří o „nelegálním stahování filmů“: Malý Franta Liška s kamarádem Mirkem Toužimským budou nelegálně stahovat filmy z internetu. A právě na toto téma a jeho důsledky chtějí tvůrci oblíbeného seriálu televize Nova Ulice upozornit, napsala koordinátorka PR a tiskových aktivit Novy Eva Měšťáková. Televize ve stejné tiskové zprávě nabádá k legálnímu sledování filmů a seriálů na svém vlastním portálu Voyo.cz, dělá se si tedy reklamu, k níž využívá obav neinformovaných diváků.

ROZHOVOR: Stahování je povolené, sdílení nikoli, říká šéf policejního oddělení informační kriminality

TV Nova bojuje proti pirátství nejenom tím, že toto téma otevírá v jednom ze svých klíčových dramatických pořadů, ale také celkovou strategií na internetu, kdy uživatelům nabízí zdarma veškerou svou vlastní tvorbu a v rámci nově spuštěného projektu voyo.cz zpřístupňuje i vybrané zahraniční filmy a seriály, konstatuje v textu Eva Měšťáková. Záměnu slov „nelegální stahování“ a „sdílení“ si Nova moc dobře uvědomuje, ve stejné tiskové zprávě totiž posléze hovoří právě o sdílení obsahu na P2P sítích.

KL22 hlasovani

ČTĚTE TAKÉ: Pirátským příjmem může být i sdílení placených programů ve více domácnostech

Zejména děti a počítačoví začátečníci však často netuší, že riziko skýtá i pouhé stahování z internetu. O nebezpečí stáhnutí nevhodného, například pornografického obsahu a nebezpečí zavirování počítače se hovoří poměrně často; o samotném principu fungování sdílejících služeb, které nutí uživatele zpřístupnit pirátské kopie chráněných děl, uložené na disku počítače, nebo přímo automaticky šíří stahovaný a již stáhnutý obsah dalším uživatelům, již méně, píše Nova.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.