Hlavní navigace

Nová tvář Lupy: Jednodušší, lépe čitelná a s Flattrem

David Slížek

Obsah je král. Tuhle odvěkou pravdu se na Lupě snažíme ctít, seč nám síly stačí. Dnes jsme panu králi trochu upravili kabát – abyste se v něm lépe vyznali a lépe se vám četl.

Dnešní změny nejsou velké a mají tři hlavní cíle: zjednodušení layoutu a navigace, zlepšení čitelnosti a nasazení mikroplatební služby Flattr.

Zjednodušili jsme hlavní stránku, přes kterou na Lupu přichází asi čtvrtina čtenářů. Místo tří sloupců na ní nově najdete sloupce dva. Denní zprávy se zobrazují v jednom sloupci společně s původními autorskými texty. Rozlišit je ale můžete na první pohled: každý delší autorský text má u titulku štítek, který upřesňuje, o co v článku půjde. Pokud text štítek nemá, jde o aktuální zprávičku. Stejným způsobem jsou texty rozlišeny také v RSS feedech, které řada z vás ráda používá.

Autorským textům, analýzám a komentářům věnujeme největší pozornost, proto jejich nabídku nově uvidíte i na prominentním místě na vrcholu pravého sloupce v článcích. Box Doporučujeme ukazuje texty, které si podle našeho názoru zaslouží vaši pozornost.

Aby se vám lépe četlo, provedli jsme několik typografických změn i uvnitř článků – měly by z nich mít radost hlavně vaše oči.

Přesunuli jsme také tlačítka pro sdílení na sociálních sítích o něco výše, pod perex článků. A přibylo k nim ještě jedno nové tlačítko: začali jsme totiž využívat mikroplatební systém Flattr – pokud tedy chcete autory textů podpořit finančně, stačí vám jeden klik. Jak přesně Flattr na Lupě – a zároveň i na dalších webech vydavatelství Internet Info – funguje, si můžete přečíst v tomto podrobném vysvětlení.

Když loni v září David Antoš odmítl honorář za svůj článek na Lupě a nechal si zaplatit pouze přes Flattr, nakonec podle vlastních slov vydělal. To ale není hlavním důvodem, proč se nám tato služba líbí. 

Marcom

Nepředpokládáme, že díky příjmům z Flattru naši autoři zbohatnou a my jim nebudeme muset vyplácet honoráře. Můžete ale jeho prostřednictvím vejít s autorem do přímého kontaktu, říci: tvoje práce se mi líbí, má pro mě reálnou cenu, díky ti za ni. To není facebookový „lajk“, který vás nic nestojí, jde o reálné peníze, byť jsou to drobné částky. A symbolická hodnota takové pochvaly je vysoká.

Doufáme, že se vám nová tvář Lupy bude líbit.

Našli jste v článku chybu?
15. 1. 2013 18:05
Kofola (neregistrovaný)

Také se přidávám k zástupu těch, kterým vadí nový stav rozlišení článků a zpráviček. Považuji ho za nedostatečný, nebo lépe řečeno za nešťastný. Na Lupu chodím kvůli článkům, zprávičky si N2KDY čtu jen tak bokem, když mě něco zaujme. Na Lupu ale nechodím tak úplně denně, čili jsem byl zvyklý často skrolovat starší články a procházet archív. To teďka nemůžu, respektive můžu, ale kvůli počtu zpráviček a nedostatečnému rozlišení mezi článkem a zprávičkou (ne, malý štítek opravdu není dostatečný) to…

15. 1. 2013 16:11

Jen škoda, že se velká část zpráviček ztratila. Pokud odpoledne už nebudou vidět zprávičky z rána, tak mi jich spousta unikne. Což mne tedy netrápí natolik, že bych k lupa.cz otevřel ještě lupa.cz/zpravicky/ nebo používal RSS, ale stejně jsem to měl rád. (Narozdíl od zaspamovaného fóra...)