Hlavní navigace

Nova diváky vůbec neinformuje o vypínání analogu na Plzeňsku

25. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
25. 9. 2009

Žádné informace o blížícím se termínu vypínání hlavních analogových televizních vysílačů v západních Čechách dosud neodvysílala televize Nova. A to i přes to, že k vypínání má dojít za necelý týden, v noci ze středy 30. září na čtvrtek 1. října. Diváky neinformujeme nijak, potvrdil na čtvrtečním kulatém stolu DigiZone.cz generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Nova stále zvažuje, zda k 30. září vůbec nějaké analogové vysílače vypne. Nelíbí se jí, že státní informační kampaň k digitalizaci televizního vysílání zcela opominula televize jako nosiče reklamního sdělení. Ještě víc ale Nově vadí, že České Radiokomunikace zahájily její digitální vysílání v multiplexu 2 na vysílačích Klínovec u Jáchymova a Zelená hora u Chebu na náhradním kanále 66 a nikoli na definitivním kanále 35.

K TÉMATU: Nova váhá, zda 30. září vypne na Plzeňsku analog

Máme připravenu poměrně masivní informační kampaň, tu ale spustíme až ve chvíli, kdy budou naplněny všechny podmínky Technického plánu přechodu k vypínání analogu, vysvětlil Dvořák. Tím, že České Radiokomunikace zahájily digitální vysílání multiplexu 2 s Novou u zmíněných dvou vysílačů na kanále 66 a nikoli 35, který této digitální síti přisuzuje Technický plán přechodu, byl podle Dvořáka porušen harmonogram digitalizace.

ČTĚTE TAKÉ: Nova: Vysílání DVB-T na 66. kanálu probíhá bez našeho souhlasu

Radiokomunikace se hájí, že vysílací kanál 35 na Klínovci a Zelené hoře použít nemohly, protože by se vzájemně rušil s analogovým programem ČT 1 z chomutovského vysílače Jedlová hora, který rovněž vysílá na kanále 35. Nova s Českou televizí se ale už koncem srpna dohodly na tom, že analogové vysílání ČT 1 i Novy na Jedlové hoře vypnou předčasně – nejlépe ve stejný den jako velké vysílače v západních Čechách, tedy 30. září.

KL24

PSALI JSME: Přinese spolupráce ČT a Novy zrychlení digitalizace?

Proti předčasnému vypínání analogu na Jedlové hoře nemá nic ani Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Podle Jiřího Vykydala, vedoucího útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací, však společnost dosud neobdržela od Novy ani České televize písemné vyrozumění, že by měla analogové vysílání z chomutovské Jedlové hory vypnout. Nemůžeme to udělat svévolně bez písemného příkazu našich klientů, vysvětlil.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).