Hlavní navigace

Nové Centrum nezávislé investigace vede exreportérka Respektu a Aktuálně.cz

30. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vznikl nový investigativní web, který chce nabízet analýzy a důkladnou pátrací novinařinu. Stojí za ním neziskovka Naši politici.

Centrum nezávislé investigace (CNI) zatím najdete jen na sociálních sítích – na Facebooku a na Twitteru. Svůj web organizace spustí až v pondělí 4. května, společně s publikováním první kauzy. Ta zároveň vyjde v Hospodářských novinách, se kterými se CNI v tomto případě dohodlo na spolupráci.

Šéfkou projektu je reportérka Eliška Bártová, která dříve psala pro Respekt, online deník Aktuálně.cz nebo pro MF DNES. Za CNI stojí neziskovka Naši politici a finance na provoz chce brát z grantů. Vznik projektu podpořila Nadace Vodafone v rámci programu Rok Jinak.

Kromě Bártové budou materiály připravovat především analytici organizace Naši politici Michal Voda, Vojtěch SrnkaMilan Eibl.

„Jsou to výborní analytici, ale nemají novinářské know-how, to bych jim měla předat já,“ popisuje Bártová, jak bude tým fungovat. Kromě toho bude pracovat na vlastních investigativních tématech. „Momentálně máme rozjeté čtyři další velké kauzy,“ dodává.

ICTZ23

S redakcí podle ní bude spolupracovat také Jaroslav Tauchman (regionální investigativní novinář z projektu Náš Liberec).

CNI bude svá zjištění nabízet k publikování jednotlivým médiím, s žádným ale nechce uzavírat dlouhodobou exkluzivní spolupráci. Postupem času uvažuje i o zprostředkování investigativního pátrání „na klíč“.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn