Hlavní navigace

Nové digitální rozhlasové přijímače jsou nabité funkcemi, cena tomu odpovídá

12. 9. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

UVNITŘ GALERIE Digitální rozhlasové přijímače už nejsou zdaleka pouze rádia, nabízejí i řadu funkcí navíc. Přesvědčil nás o tom i berlínský veletrh IFA.

Digitální rozhlas je tu, počítejte s ním

Může to už znít jako propaganda, ale digitální rozhlas je tu a je třeba s ním počítat. V České republice bude mít jistě k posluchačům cestu trnitou, a to hned z několika důvodů – neexistuje tu legislativa, která by ho zakotvila v zákonech, mezi vysílateli se více méně potýká s nezájmem a především ho ignorují i samotní posluchači, a to například z důvodu nedostatečného pokrytí a také osvěty. Jak jsme se ale přesvědčili na berlínském veletrhu IFA, vše může fungovat také dobře. I v Německu se sice potýkají s nezájmem vysílatelů o tuto technologii, nicméně i tak je programová nabídka v celoplošném DAB multiplexu poměrně pestrá, pokrytí kvalitní a výběr přijímačů skutečně široký.

Do roku 2015 má být Německo kompletně pokryto signálem digitálního rozhlasu, konkrétně multiplexem na kanálu 5C. V blízké době, konkrétně v lednu, by měly být spuštěné další dva nové vysílače, a to Gera a Schöneck (Vogtland). Je možné, že v tomto multiplexu se ještě nějaká nová stanice objeví, ale kapacita je už v tuto chvíli plná. Rozhlasová stanice 90elf, respektive její provozovatel, využije místo, které si platí, pravděpodobně pro spuštění nových stanic. Veřejnoprávní rozhlas Deutschlandradio však už volá po nutnosti spustit další rozhlasový multiplex, a to nejen z důvodu toho, že by pro DAB vysílání připravil rád několik tematických okruhů včetně už delší dobu diskutovaného pro děti. Na německém trhu jsou v provozu už téměř tři miliony DAB přijímačů, 25 % z nich je instalováno ve vozech.

Jedním z velkých lákadel německého digitálního rozhlasu je relaxační stanice Lounge FM.

Pure představil bezdtrátový audio systém Jongo

Se zajímavou novinkou přišel za zájemci o nové technologie britský Pure. Jeho produkty mimochodem na českém trhu prodává společnost Teleko, která je jedním ze tří operátorů digitálního rozhlasu u nás. Pure Jongo je bezdrátový zvukový systém, který je možné ovládat prostřednictvím tabletu nebo mobilního telefonu s Wifi nebo Bluetooth. Můžete si na něm přehrávat hudbu, kterou si vyberete, přičemž není problém, aby v každé místnosti šel jiný žánr, zkrátka muzika, kterou si vy sami vyberete. Pure Jongo je možné využít také z bezplatnou aplikací Pure Connect, která nabízí mj. přes 20 tisíc rozhlasových stanic a 200 tisíc podcastů. Cena bohužel nebude z nejlevnějších. Bude se pohybovat podle velikosti reproduktoru od 179 do 399 eur. Máte zájem?

Jednu žhavou novinku z oblasti digitálního rozhlasu ale přece jen Pure do Berlína dovezl. Šlo konkrétně o model Evoke F4 Bluetooth, který kromě běžných funkcí (FM a DAB rádio) disponuje právě také „modrým zubem“. Jsou v něm už zabudované funkce, které můžete využívat prostřednictvím služby Pure Connect, tedy desítky tisíc rozhlasových stanic on-line a ještě více podcastů a různých tematických programů formou on-demand. Novinka od Pure podporuje naštěstí nejen hojně propagovaný Apple, ale také přenosná zařízení s OS Android. Navíc, tento přijímač komunikuje i s rodinou Jongo, takže samotné rádio můžete mít například v ložnici a reproduktory „rozeseté“ různě po domě (funkce Multiroom). Samozřejmostí je například i rozhraní AUX-IN. Přijímač už se dokonce objevil i u nás.

Sangean: Staré časy v kombinaci s moderní technologií

Milovníci starých rozhlasových přijímačů by mohli zajásat nad modelem Sangean DDR-47 BT. Ten v sobě kombinuje vzhled původních analogových rádií z doby před desítkami let s moderními technologiemi, ovšem pouze, co se funkcí týká. Označení BT na konci dává připomenout, že i tento model podporuje funkci Bluetooth. Bohužel, výrobci jako kdyby zapomněli na to, že si bude chtít majitel přijímače připojit rádio případně k externí anténě. Bohužel, ani Pure ani Sengean nedisponuje u uvedených novinek rozhraním pro klasickou anténu, ale pouhým teleskopem. Model umožňuje poslouchat nejen DAB a FM rozhlas, ale také CD disky (plus podpora MP3 a WMA) nebo hudbu uloženou na vaší paměťové kartě.

Přiznám se, že po desénové stránce mě příliš nezaujala novinka WFR-29. Nicméně, i jeho majitelé se můžou spolehnout na kombinaci VKV a DAB rádia a také podporu DLNA 1.5. Přijímač je tedy možné využít i jako síťový přehrávač. Výběr poslechu internetových stanic oproti značce Pure je menší – přibližně 15 tisíc. Osobně bych ale chtěl vidět, kdo v reálu takového počtu skutečně dokáže využít. Osobně mám v databázi těchto stanic několik desítek. Hudbu lze přehrávat taktéž pomocí rozhraní USB, podporovány jsou opět formáty MP3 a WMA. Novinkou je možnost ovládání přijímače prostřednictvím aplikace iSangean, která je k dispozici jak pro iOS tak i Android. Přijímač se bude prodávat od poloviny září za 249 eur, model v předchozím odstavci za 399 eur.

Tivoli Audio: Zajímavý design, skvělý zvuk a šílená cena

Musím říct, že po designové stránce mě na berlínském veletrhu IFA překvapila doposud pro mě naprosto neznámá americká značka Tivoli Audio. Ta působí jen v několika zemích Evropy, z těch nejbližších je to Maďarsko. Jak jsem se ale dozvěděl, pokud někdo o jejich produkty například z České republiky projeví zájem, s jejich doručením by neměl být žádný problém. To už se ale bohužel nedá říci o ceně. Museli byste si sáhnout hodně hluboko. Model Albergo+ se bude prodávat za 345 euro, MusicSystem+ pak za 1199 euro. Oba modely jsou sympatické i tím, že jejich ovládání je ulehčeno na maximum. A pozor! Druhý z nich má i připojení pro anténu, čili jde skutečně o plnohodnotný tuner.

Model Albergo+ disponuje kromě možnosti příjmu DAB a VKV také schopnosti zpracovat digitální rozhlas DMB. Samozřejmostí je možnost komunikace s dalšími zařízeními prostřednictvím rozhraní Bluetooth 2.1. Přijímač taktéž podporuje funkci Frequency Hopping Spread Spectrum (FHSS) – viz Wikipedia. Samozřejmostí je dálkové ovládání a funkce jako Alarm (dva různě nastavitelné režimy buzen) nebo Sleep. Další zařízení je možné připojit pomocí rozhraní AUX-IN, nechybí ani výstup pro sluchátka. Model Albergo+ disponuje kvalitními širokopásmovými reproduktory. MusicSystem+ disponuje i možností přehrávat CD disky (včetně MP3 a WMA). V rámci funkce Bluetooth si pamatuje až osm zařízení. Vestavěný ekvalizér umožní širokou paletu nastavení i pro nejnáročnější uživatele.

CIF23

Yamaha přivezla špičkový tuner za třináct tisíc

Digitálních rozhlasových přijímačů a tunerů bylo na veletrhu IFA skutečně přehršel, ale některé značky, co se novinek týká, zklamaly. Do této kategorie konkrétně spadají Blaupunkt, Onkyo a Pioneer. Novinkový tuner naopak dodala Yamaha. Jde o model RX-S600D, který se ve Spojených státech prodává za 650 dolarů, tedy v přepočtu přibližně 13 tisíc korun. Jde o klasický doplněk pro vaši sestavu domácího kina. Disponuje tedy pochopitelně i připojením na klasickou venkovní anténu. Jeho bližší specifikaci můžete najít na webových stránkách japonské společnosti určených pro Evropu. V případě, že máte zájem o produktovou dokumentaci, najdete ji tady (v aktuálním katalogu 2013/2014).

Se značkou Yamaha mám osobní zkušenost, která se týká tuneru T-D500, kdy má tento přijímač problém se zpracováním multiplexů z různých lokalit nacházejících se na jednom kanálu, případně na rozdílných kanálech ovšem s podobným obsahem. Osobně jsem tuto záležitost chtěl na stánku Yamahy řešit a najít si někoho kompetentního, ale bohužel se to nepodařilo. Předpokládám, že usmívající se „kravaťáci“ nejsou zrovna těmi, kdo by mi byli schopni podat relevantní informace. Na dotaz, který jsem podal před dvěma měsíci na německou pobočku, mi nikdo neodpověděl, budu tedy musel tento problém řešit jinou cestou. Byl bych rád, kdyby majitel, který si novinku od Yamahy pořídí, tuto situaci vůbec řešit nemusel…

Líbí se vám novinky, které byly prezentovány na berlínském veletrhu IFA?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).