Hlavní navigace

Nové digitální televize nemají na Novu šanci, říká Petr Dvořák

2. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
2. 10. 2008

Čeští diváci nemají zájem o nové tuzemské digitální televize a rozhodně kvůli nim neutečou od Novy. V dnešním komentáři pro Hospodářské noviny to píše generální ředitel Novy Petr Dvořák. Existuje tu představa, že český divák už se nemůže dočkat, až bude mít k dispozici více programů, aby mohl opustit sledování Televizních novin nebo Ordinace v růžové zahradě. A přepnout na dokument nebo kvalitní film s psychologickou zápletkou. Ukazuje se, že diváci, kteří chtěli víc programů, si už pořídili kabelové nebo satelitní připojení. A i v těchto domácnostech má Nova dominantní pozici, píše Dvořák.

Nové televize nebudou mít podle ředitele Novy tak dobré zázemí a čekají je obrovské výdaje. Zatímco pro velké zavedené hráče znamená uvedení každého dalšího nového kanálu jen přidání několika málo lidí, posílení technologie a vymyšlení správné marketingové podpory; jakýkoli nováček musí budovat všechno na zelené louce…, konstatuje Petr Dvořák.

Naopak zavedené televize mají podle Dvořáka šanci oslovit svojí značkou a novými tematickými kanály stávající diváky. Není náhodou, že Nova Cinema se stala po necelém roce fungování nejsledovanějším filmovým kanálem, píše generální ředitel Novy. Těch, kdo by chtěli mít úspěch a ekonomickou výkonnost Novy, je spousta nepochybně. Aby jí ale dosáhli alespoň z desetiny, potřebují dokonalé zázemí, zástup špičkových profesionálů a znalost nejenom televizního podnikání, ale i marketingu a finančního řízení, dodává.

MM socky3

Tento fakt si podle Dvořáka zřejmě uvědomila „většina z šesti statečných nováčků“, kterým by měla být ze zákona udělena kompenzační licence. Kromě jedné zpravodajské televize, která už začala vysílat, ostatní buď zahájení vysílání posouvají, nebo o kompenzační licenci ještě nepožádali, kontruje šéf Novy. Onou vysílající televizí je Z1, kompenzační licenci již získala také připravovaná plnoformátová televize Barrandov.

Hudební kanál Óčko požádá podle svého generálního ředitele Jiřího Balvína o kompenzační licenci začátkem příštího roku, dětská TV Pohoda na přelomu letošního a příštího roku. Televize Febio plánuje podat žádost v průběhu příštího roku, RTA termín neoznámila. Vlastnicky spřízněná firma EBD ale již získala kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání regionální programové sítě TV7.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.