Hlavní navigace

Nové futuristické sídlo ESETu, The Circle v kinech, další cenová válka cloudů

28. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: See Change Productions
Prodej TCP Cloudu má první výsledky. Huawei roste o 32 procent, Samsung o 48. Končí legendární investor z Valley. Zprávy z velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Do kin přišel film The Circle, v hlavních rolích Emma Watson a Tom Hanks. Snímek vychází z velice dobré stejnojmenné knižní předlohy, která varuje před Facebookem, Googlem, sběrem dat, online sledováním a tak dále. Film připomíná Black Mirror, vypouští ovšem některé důležité prvky popsané v knize.

Aukci na odkup bývalé vojenské nemocnice v Bratislavě po vleklých komplikacích nakonec vyhrál ESET. Ten chce z areálu vybudovat technologický komplex s novým sídlem, laboratořemi, inkubátorem pro technologické firmy a podobně (obrázky v galerii). Tendr vyhrál s nabídkou 26,2 milionu eur. Více o ESETu v našem rozhovoru s výkonným ředitelem a spoluzakladatelem.

Mirantis v loňském roce koupil za miliardu korun českou firmu TCP Cloud (viz náš rozhovor). V Praze vzniklo důležité vývojové centrum Mirantisu a zapojení českých inženýrů má první výsledky – vyšel produkt Mirantis Cloud Platform 1.0, který v sobě kombinuje OpenStack a Kubernetes.

Poskytovatelé cloudů (Amazon, Google, Microsoft a podobně) rozjeli další cenovou válku. Nejdříve se naprostá komodita stala z virtuálních strojů, dnes se zase bojuje v ukládání dat. Analýza 451 Research také ukazuje, že se podobné cenové bitky přesunou i na cloudové databáze. Object storage v posledních 12 měsících cenově spadl o 14 procent.

Čínská firma Huawei v loňském roce vykázala tržby 75,1 miliardy dolarů, meziroční růst je 32 procent. Čistý zisk se usadil na 5,3 miliardy korun. Výrazně rostla zejména sekce mobilních telefonů (44 procent a 26 miliard dolarů), majoritu v příjmech stále dělají mobilní sítě (téměř 42 miliard dolarů). Divize enterprise IT (servery a spol.) si sáhla na 5,9 miliardy. Huawei se tuto oblast snaží rozvíjet, stále jde ale o malého hráče.

Výrazně rostl také jihokorejský Samsung. Ten si v prvním kvartálu meziročně připsal 48,3 procenta v provozním zisku. Čísla táhla zejména sekce čipů. DRAM a NAND má značné odbytiště v datacentrech, enterprise SSD a chytrých telefonech.

Společnost JetBrains zveřejnila report a infografiku za rok 2016, meziročně rostla o 25 procent. JetBrains založili ruští programátoři, od začátku nicméně mají světovou centrálu v Praze. Více v našem článku.

Nvidia prostřednictvím svého fondu GPU Ventures investovala do šesti dalších společností zaměřených na umělou inteligenci. Je mezi nimi například SoundHound. Jak jsme popisovali v našem článku, Nvidia právě díky AI, ML a podobně výrazně roste a dalšími investicemi podporuje svůj GPU ekosystém.

Jedna z největších současných investorských celebrit Silicon Valley končí. Chris Sacca na blogu oznámil, že se již investování nebude věnovat. Sacca má celkem čich, byl jedním z prvních investorů do firem jako Uber, Instagram, Twitter a mnoha dalších.

Spotify kupuje společnost Mediachain Labs, je to už několikátá akvizice od začátku roku. Mediachain vyvinula systém postavený na blockchainu. Konkrétně decentralizovanou a otevřenou „media knihovnu“. Spotify tyto věci zřejmě bude chtít využít pro to, aby bylo možné dobře distribuovat poplatky hudebníkům.

Google ztratil viceprezidenta pro hardware Davida Fostera. Toho přitom firma přetáhla Amazonu teprve koncem loňského roku. Foster v Amazonu dělal na Kindlu a přístroji Echo, v Googlu dohlížel na telefony Pixel a na konkurenta Echo v podobě Google Home. Google důvody odchodu nekomentuje.

Oracle vytváří jakýsi interní startup, který má rychle inovovat a vedle cloudu či analytiky se soustředit na věci jako virtuální realita a umělá inteligence. Více o tom informuje Bloomberg.

Bloomberg rovněž přináší rozsáhlou story o tom, jak se Čína chce stát dominantním světovým hráčem v oblasti robotiky. Zatím na Japonsko a některé další země nemá.

MMF23 tip3

Infor kupuje firmu Birst, která v průběhu času nabrala 156 milionů dolarů na investicích. Birst dělá v cloudu postavené business intelligence a analytiku, Infor tuto technologii integruje do svých firemních softwarových nástrojů.

Tržby SAPu v prvním čtvrtletí meziročně rostly o 12 procent na 5,3 miliardy eur. Provozní zisk byl na 1,2 miliardy eur. Největší růsty si připisují cloudové služby.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).