Hlavní navigace

T-Mobile představil nové „pětkové“ předplacené tarify

13. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

T-Mobile dnes představil tři nové předplacené tarify (své řady Twist), které začne nabízet od pondělí 16. srpna 2010. Jejich hlavní charakteristikou je to, že po pěti provolaných minutách do kterékoli sítě (či pěti odeslaných SMS zprávách) má zákazník již další volání či SMSkování do konce kalendářního dne zcela zadarmo, ovšem pouze do sítě T-Mobilu a nejde to kombinovat. Nový tarif Twist Povídám nabízí popisované volání zdarma (po provolaných 5 minutách), zatímco tarif Twist Posílám nabízí…

T-Mobile dnes představil tři nové předplacené tarify (své řady Twist), které začne nabízet od pondělí 16. srpna 2010. Jejich hlavní charakteristikou je to, že po pěti provolaných minutách do kterékoli sítě (či pěti odeslaných SMS zprávách) má zákazník již další volání či SMSkování do konce kalendářního dne zcela zadarmo, ovšem pouze do sítě T-Mobilu a nejde to kombinovat. Nový tarif Twist Povídám nabízí popisované volání zdarma (po provolaných 5 minutách), zatímco tarif Twist Posílám nabízí SMSkování zdarma. Přechod mezi oběma tarify je možný 2× zdarma, pak již za standardní cenu 114 Kč. Zákazník si přitom kupuje nejprve „neutrální“ Twist Začínám, a teprve pak, podle vlastního uvážení, z něj přechází buďto na Twist Povídám, nebo na Twist Posílám.

ICTZ23

Za vadu na kráse považuji způsob tarifikace a započítávání provolaného času: vždy se aplikuje ta varianta, která je výhodnější pro operátora a méně výhodná pro zákazníka. Takže do pětiminutového objemu se hovory započítávají po sekundách (stylem 1+1), zatímco hovorné se platí z celých, byť jen započatých minut (60+60). Rozdíl bývá v průměru kolem 30 procent. Takže než zákazník splní pětiminutový limit, může zaplatit i mnohem více celých minut. Cena za minutu hovoru je sama o sobě dosti vysoká (6,90 Kč za minutu hovoru), stejně jako cena jednotlivých SMS zpráv (2,90 Kč za 1 SMS zprávu).

Spolu se zpoplatněním po celých minutách to například znamená, že krátké hovory (do 30 sekund) jsou v tuzemsku dražší než v (regulovaném) roamingu v EU: když dorazíte z Prahy do Brna a někomu krátce zavoláte „jsem v pořádku na místě“, zaplatíte za hovor celou minutovou sazbu (tj. 6,90 Kč). Když dorazíte třeba z Prahy do Paříže a uděláte totéž, zaplatíte jen polovinu z 11,93 Kč, neboli cca 5,96 Kč (protože odchozí hovory v roamingu se povinně tarifikují stylem 30+1).

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.