Hlavní navigace

Nové Podmínky užívání Instagramu jsou prý "sebevražda", zavládla panika

18. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na Internetu lidé masově kopírují vzkaz Instagramu „Because @instagram doesn't allow me to pay for using it, but wants to use ME by selling my info/pics to make money, I have to say goodbye“. BBC vydala článek Instagram seeks right to sell access to photos to advertisers, ve kterém dokonce hovoří o „sebevražedné poznámce“.

Na Internetu lidé masově kopírují vzkaz Instagramu „Because @instagram doesn't allow me to pay for using it, but wants to use ME by selling my info/pics to make money, I have to say goodbye“. BBC vydala článek Instagram seeks right to sell access to photos to advertisers, ve kterém dokonce hovoří o „sebevražedné poznámce“.

V nových podmínkách použití je problematický hlavně bod (2) částí Rights (Práva). Média přitom zpravidla ukazují pouze novou formulaci, která velmi jasně uvádí slovo „may pay us“. Pokud se ale podíváte na původní formulaci, je asi více než jasné, že onu inzerci (a podobné) věci by jistě Instagram vedle fotografií svých uživatelů neumisťoval z dobré vůle a už vůbec ne zadarmo.

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

Nový

Původní

Some or all of the Service may be supported by advertising revenue. To help us deliver interesting paid or sponsored content or promotions, you agree that a business or other entity may pay us to display your username, likeness, photos (along with any associated metadata), and/or actions you take, in connection with paid or sponsored content or promotions, without any compensation to you.

Some of the Instagram Services are supported by advertising revenue and may display advertisements and promotions, and you hereby agree that Instagram may place such advertising and promotions on the Instagram Services or on, about, or in conjunction with your Content. The manner, mode and extent of such advertising and promotions are subject to change without specific notice to you.

Mám-li to osobně nějak komentovat, je nová formulace podstatně jasnější a srozumitelnější, než formulace původní. A nevidím žádný důvod k panice. Stále navíc totiž platí to, co Instagram uvádí o bod dříve.

Nový

Původní

Instagram does NOT claim ANY ownership rights in the text, files, images, photos, video, sounds, musical works, works of authorship, applications, or any other materials (collectively, „Content“) that you post on or through the Instagram Services. By displaying or publishing („posting“) any Content on or through the Instagram Services, you hereby grant to Instagram a non-exclusive, fully paid and royalty-free, worldwide, limited license to use, modify, delete from, add to, publicly perform, publicly display, reproduce and translate such Content, including without limitation distributing part or all of the Site in any media formats through any media channels, except Content not shared publicly („private“) will not be distributed outside the Instagram Services.

Instagram does not claim ownership of any Content that you post on or through the Service. Instead, you hereby grant to Instagram a non-exclusive, fully paid and royalty-free, transferable, sub-licensable, worldwide license to use the Content that you post on or through the Service, except that you can control who can view certain of your Content and activities on the Service as described in the Service's Privacy Policy, available here:http://instagram.com/le­gal/privacy/.

Pokud tedy někdo teď prohlašuje něco o nutném útěku z Instagramu a prodeji „jeho“ fotografií, tak velmi pravděpodobně nečetl stávající Pravidla ani ho nezajímalo nic dalšího. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).