Hlavní navigace

Nově se propadly příjmy z reklamy o pětinu. Plošně snižuje honoráře

31. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

UVNITŘ PODROBNÉ HOSPODÁŘSKÉ VÝSLEDKY Od 1. listopadu se na Nově plošně snižuje sazebník externích honorářů. Televize očekává další pokles příjmů a nárůst nákladů.

Meziroční propad příjmů z prodeje reklamních časů o 22 procent zaznamenala ve třetím čtvrtletí letošního roku televize Nova. Zatímco loni ve třetím kvartálu inkasovala od inzerentů 55,279 milionu dolarů, letos to bylo jen 42,933 milionu. Vyplývá to z hospodářských výsledků majitele Novy, mediální skupiny CME, za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců letošního roku, které koncern zveřejnil v noci na dnešek. Od listopadu proto Nova plošně snižuje honoráře pro externisty.

K TÉMATU: Majitel Novy, mediální skupina CME, loni prodělal 3,37 miliardy korun

Příjmy klesaly majiteli Novy ve všech zemích, kde působí. V České republice, která je pro celou skupinu klíčová, byl ale pokles nejvíce citelný, protože zde generuje nejvíce peněz. Za prvních devět měsíců letošního roku se příjmy Novy meziročně propadly o 18 procent. CME navíc neočekává, že by se situace ke konci letošního roku zlepšila, jak předpokládala v létě při zveřejňování hospodářských výsleků k prvním pololetí.

ČTĚTE TAKÉ: CME je velmi zadlužená. Vlastníka Novy nečekají dobré časy

“Výsledky třetího čtvrtletí a výhled na celý rok 2012 naznačují, že naše trhy jsou stále v útlumu. Ve druhém pololetí roku 2012 nesplňují výdaje na TV reklamu naše očekávání. Třebaže se nám podařilo zlepšit kapitálovou strukturu a prodloužit splatnost dluhopisů, nedokázali jsme splnit své cíle prodeje a výše peněžního toku,” prohlásil prezident a generální ředitel CME Adrian Sarbu. “Předpokládáme, že OIBDA za rok 2012 dosáhne 130 – 140 USD,” dodal.

“V obtížných makroekonomických podmínkách je naší prioritou udržení našeho vedoucího postavení, striktní řízení nákladů a zlepšování tvorby volného peněžního toku a likvidity,“ uvedl Sarbu. Firma podle něj od počátku čtvrtého čtvrtletí zaznamenala výrazné snížení poptávky po televizní reklamě a všech trzích, kde působí. Původně přitom CME očekávala mírné oživení trhu s televizní reklamou. Nyní se chystá na další propady v čistých výnosech.

Hospodářské výsledky CME za Q3/2012 a Q1-Q3/2012

“Řada inzerentů upozorňuje, že nemá v úmyslu dodržet své předchozí závazky ohledně výše přislíbených reklamních investic. Kromě toho očekáváme nárůst našich čistých investic do programu (rozdíl mezi hotovostí uhrazenou za program a uznanými amortizačními náklady) a našich investic do vlastní výroby obsahu. Ve výsledku jsme tedy snížili své odhady výše peněžních toků ve čtvrtém čtvrtletí, již tradičně nejvýznamnějším čtvrtletím pro televizní reklamu,“ uvedla CME.

Tip Lupa_temata

Nova, ale i celá CME, se chytá k dalšímu snižování provozních nákladů a uvažuje o potenciálním vydání nových akcií a prodeji aktiv. Úspory se přímo dotknou i externích spolupracovníků Novy, jimž se podle informací serveru DigiZone.cz od listopadu plošně sníží honoráře. Vyplývá to z e-mailu, který rozeslal šéfproducent Novy Pavel Marek všem externistům, a který má DigiZone.cz k dispozici. „Jak už jistě většina z vás ví, v těchto dnech došlo ke změně sazebníku externích honorářů, a to s účinností od 1. 11.,” píše v něm.

“Věřte, že je mi velmi líto, že jsem byl nucen tento krok učinit. Vzhledem k okolnostem jsem, bohužel, neměl jinou možnost a společně s vámi mi nezbývá nic jiného než věřit, že tento krok pomůže udržet výrobu naší televize v takovém rozsahu, v jakém v současnosti probíhá. Pokud bychom sazebník externích honorářů nesnížili, nejen, že bychom ohrozili životaschopnost některých stávajících pořadů, ale velmi pravděpodobně i spuštění nových, plánovaných projektů,” píše v e-mailu Marek.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.