Hlavní navigace

Novinky z redakční kuchyně Lupy

26. 11. 2001
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Příští rok v dubnu bude Lupa slavit čtvrté narozeniny, což je v prostředí českého Internetu docela požehnaný věk. Za dobu své existence doznala řadu změn obsahu i vzhledu. Před pár týdny jsme "nenápadně" začali s další vlnou změn redakčního formátu, o které bych se s vámi rád podělil.

Když byla 2. dubna 1998 Lupa oficiálně spuštěna, jádro jejího obsahu tvořily testy poskytovatelů připojení, přehled poskytovatelů s cenami za připojení, peeringová tabulka a další informační databáze. Články byly podle původní koncepce spíše něčím doplňkovým a věnovaly se také převážně poskytovatelům připojení. Postupem času jsme se sice na Lupě začali věnovat i dalším tématům, souvisejícím s děním v českém Internetu, texty o poskytovatelích, NIXu a doménách však dlouhou dobu dominovaly. Nikdy jsme nebyli ryze technickým serverem, řada článků však zabíhala i do této oblasti: často jsme například přetiskli traceroute odněkud nikam na půl stránky a doplnili jej dvěma odstavci vysvětlování, co z toho plyne.

V průběhu doby se naše tématická náplň poněkud změnila. Jeden z důvodů byl ryze objektivní: s rozvojem českého Internetu se postupně rozšiřoval okruh dění a důraz se poznenáhlu přenesl z otázek správného připojení k internetovému obsahu a reklamě; ostatně ani Bojkot, naše zřejmě nejvděčnější téma v historii, se neodehrává každý den. Další důvod byl naopak ryze subjektivní: mírně se obměnil okruh autorů, kteří na Lupu píší, a také okruh jejich zájmu se postupně měnil. Zatímco v prvních dvou letech byla Lupa z velké míry moje vlastní one-man-show, nyní se zde setkáváte s řadou jiných osobností, které pravidelně publikují své články. Posílil se i náš interní redakční tým, ostříleného editora Mirka Zemana nyní doplňuje Martin Kopta. Hezky to ostatně dokumentuje řeč čísel: sám jsem na Lupu napsal celkem 648 článků, ovšem v posledním roce jich bylo pouhých 26.

Vývoj jde dál, a proto jsme se rozhodli provést další drobnou změnu našeho redakčního formátu. Základem je jakási rekonstrukce stálých rubrik, kterou jste už mohli zaznamenat; provedli jsme ji na začátku listopadu. Zatímco původně jsme měli na každý den jedno Okénko, v pondělí readme.txt a v pátek SkrzNaSkrz, nyní je náš týdenní program podstatně bohatší. Naší snahou přitom bylo určité zpravidelnění – každý den se samozřejmě semele něco aktuálního, o čem je třeba psát, čtenář by však přesto měl mít nějakou jistotu, aby si mohl říci: „Je čtvrtek, na Lupě najdu další díl Kauz s otevřeným koncem.“ V zájmu větších odlišení stálých rubrik od ostatních článků jsme dokonce zavedli ikonky, které se zobrazují u anotace na titulní straně – každá z rubrik má svůj vlastní stálý symbol.

Ideální jízdní řád každého týdne by měl tedy vypadat zhruba takto:

Pondělí: Readme.txt
Úterý: Aréna, Pohřebiště
Středa: Cenový přehled
Čtvrtek: Kauzy s otevřeným koncem, Okénko
Pátek: SkrzNaSkrz

S náplní jednotlivých rubrik jste se sice už s největší pravděpodobností setkali, přesto neškodí si krátce zopakovat, čemu se vlastně věnují.

Readme.txt Mirka Zemana je už na Lupě stálicí, proto jen krátce: jedná se o přehled zajímavých událostí, které se odehrály v minulém týdnu. Zpravidla obsahuje odkazy na rozšiřující informace, které z menší části ukazují na články na Lupě a z větší části na jiné zdroje.

Pravidelně nepravidelná je Aréna – ne každý týden se totiž najde dostatečně zajímavé téma, aby kvůli němu stálo za to stavět proti sobě názory dvou vybraných osobností. Pokud je, znamená to většinou docela zajímavé oživení: zatímco normálně se na Lupě objevují názory zpravidla v redakčních komentářích, tady zazní i názory odjinud.

Myšlenkou, jež se mi osobně velmi zamlouvá, je úterní Pohřebiště. Martin Kopta v rámci této rubriky každý týden pohřbí jeden internetový projekt, který předešel či zameškal svou dobu, případně se úplně minul s realitou, a proto skončil. Jeho vlastní názory jsou přitom doplněny o dobové citáty odjinud – občas je humorné si připomenout, co a kdo o dané věci říkal. Původně jsme měli v plánu pouze krátký seriálek o třech dílech, ale nakonec se ukázalo, že adeptů věčného spánku je více než dost. Jednoho dne nám asi nebožtíci dojdou, ale zatím je pořád koho pohřbívat, takže máme pravidelnou rubriku.

Středa je z hlediska pravidelných rubrik poněkud problematický den: cenové přehledy byly sice na Lupě velmi atraktivní a tedy čtené, v současné době je však nemá kdo připravovat. Karel Chvalovský dal totiž před psaním přednost studiu, takže v současné době hledáme optimálního autora, který by navázal na jeho pečlivou práci – kdyby tu někdo takový byl, ať se určitě ozve.

Čtvrteční Kauzy s otevřeným koncem představují další chuťovku. Na Lupě jsme v minulosti mnohokrát upozornili na nějaký problém, případně jsme psali o aférce, která však skončila bez konce. V rámci této rubriky proto Mirek Zeman vymetá kostlivce ze skříní a věnuje se věcem, na které se zdánlivě dávno zapomnělo – leč archiv nezapomíná.

Ve stejný den by také mělo vycházet poněkud upravené Okénko. Tato rubrika je už na Lupě zhruba rok a půl, loni v létě jsme se rozhodli oslovit pět známých osobností českého Internetu a každé z nich přidělit jeden den v týdnu, kdy se bude moci s ostatními podělit o své postřehy. V rámci nového formátu by mělo Okénko vycházet jen jednou týdně a pokaždé se v něm objeví někdo jiný. Články v Okénku by se proto měly výrazně odlišovat od ostatních a odrážet postřehy toho kterého člověka, jehož oslovíme. Zatím to bohužel příliš nefunguje, „umluvit“ známé internetové osobnosti, aby napsaly zajímavý článek, je poměrně obtížné – snad už se však blýská na lepší časy.

Konečně v pátek vychází pravidelné SkrzNaSkrz, v rámci něhož se vždy hodnotí jeden web v českém Internetu. Také u této rubriky došlo k určitému posunu. Zatímco dříve se hodnotily libovolné weby bez ladu a skladu a obsahem článku byly jen názory dvou nezávislých lidí, nyní se podle určitého plánu recenzují díla významných českých webových studií. Součástí každého článku je přitom „rodný list“ daného webu, ze kterého se čtenář dozví nejen to, která firma web realizovala, ale také jména konkrétních designerů, vývojářů a project managerů, kteří se na něm podíleli. Navíc jsme přidali i úvodní „redakční“ hodnocení, které provádí vždy stejný autor, takže je zachována určitá kontinuita.

Tolik ve stručnosti k jednotlivým rubrikám – lépe než z mého krátkého popisu se s nimi seznámíte, když si přečtete pár článků, které v nich vycházejí. Pevně věřím, že se vám budou líbit, či přesněji řečeno, že se vám už líbí – raději bych to ovšem pochopitelně slyšel přímo od vás.

Ostatně brzy k tomu bude příležitost. Poprvé v dějinách Lupy se příští týden chystáme uspořádat velkou čtenářskou anketu, v rámci níž bychom se vás rádi zeptali, co se vám u nás líbí a co byste chtěli zlepšit. Součástí bude i hodnocení stálých rubrik – takže prosím čtěte, ať můžete hodnotit odpovědně.

Nashledanou za týden – hin sa hukáže, co se vám líbí a co ne.

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.