Hlavní navigace

Nový Firefox 27 přináší aktualizaci „sociálního“ API, podporuje multi-tasking

5. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čerstvě vydaný Firefox 27 si historie bude pamatovat jako jednu z těch „nudnějších“ verzí. Vedle vylepšeného Social API přináší např. podporu SPDY 1.3 nebo ES6 generátorů.

Mozilla vydala Firefox 27. Novinky jsou tentokrát spíše technického rázu. Je mezi nimi podpora pro TLS 1.2 a SPDY 1.3. Připomeňme si, že SPDY je experimentální protokol, který má řešit výkonnostní nedostatky tradičního HTTP v případě dynamických webů a webových aplikací. V současnosti jej podporuje vyhledávač Google či e-mailová služba Gmail spolu se sociálními sítěmi Facebook, Twitter a Google Plus.

Firefox 27 přináší také aktualizované Social API, jehož prostřednictvím Mozilla chce „kultivovanou cestou“ propojovat webový prohlížeč se službami sociálních sítí. Nově Social API podporuje multi-tasking, takže v jednu chvíli lze aktivně používat více služeb. Jejich nabídka však zatím zůstává za původními očekáváními, když Mozilla představovala Social API spolu s Facebookem.

ebf - partner 1

Engine SpiderMonkey pro zpracování kódu v jazyce JavaScript nově podporuje ES6 generátory. Z ranku HTML 5 byla rozšířena podpora sandboxu pro iframe. Nově Firefox podporuje nastavení sandboxu říkající, jestli stránka načtená přes iframe smí generovat pop-up okna. Sandbox pro iframe z HTML 5 je velice šikovný, ale jeho podpora v jednotlivých prohlížečích je značně fragmentovaná.

Totožné novinky, kromě Social API, se vztahují také na mobilní Firefox pro Android. Jeho většímu rozšíření by mohly napomoci nové lokalizace. Mezi podporovanými jazyky je teď i litevština, slovinština, thajština a jihoafrická angličtina. Zajímavější bude příští verze, která přinese řadou uživatelů požadovanou volbu, jestli se má horní lišta prohlížeče skrývat s posunem stránky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).