Ja tvrdim, ze novy system, narozdil od toho, co tvrdi p. Jirousek, je drazsi. Je drazsi diky potrebe zavadeni novych systemu a diky opetovne monopolizaci jiz demonopolizovanych sluzeb.
Muzeme klidne zacit spekulovat nad tim, nakolik je drazsi technologie (a ja si troufam tvrdit, ze dokazu odhadnout zpusob implementace).
Klidne nakupuj sluzby na monopolizovanem trhu a jejkej, jak uvidis, jak te Tiscali ozebracuje, nicmene za rok uvidis, jak se zije na opetovne monopolizovanem trhu.
Je to proto, že vím, že máte pravdu. Ano, připojení přes mikrovlnný spoj se dá realizovat různými způsoby. Ano, dá se to pořídit vlastními silami kolem 10000 Kč. Ale to není implementace, kterou provideři obvykle používají. Z dobrých důvodů se konverze na ethernet skutečně používá. Třeba proto, aby zákazník, který chce používat připojení střídavě pro více počítačů, nemusel pokaždé přehazovat kartu (nebo používat jeden počítač jako router (tedy vlastně místo toho konvertoru)).
Jak každý ví, více či méně ekvivalentní komponenty se běžně dají v závislosti na značce a prodejci pořídit v cenách, jejichž poměr je třeba i 5:1. Záleží na marži prodejce, značce a někdy i na konkrétních parametrech. Vámi zmiňovaná cena 4000 Kč se mi zdá podezřelá, přeci jen jsem nedávno prováděl (pro vlastní potřebu) průzkum trhu, i když samozřejmě nebyl naprosto dokonalý. Ale je docela dobře možné, že při nákupu z velkoobchodu a při použití neznačkového konvertoru by se dalo třeba i k takové ceně dojít. Přesto ale provider může mít své důvody, proč zvolit jinak a dojít k ceně vyšší. Je na zákazníkovi, aby si vybral.
P.S. termín WaveLAN používám proto, že Orinoco je (bylo) jen jednou ze značek WaveLAN karet.
Variantu použití WaveLAN karty přímo v PC připouštím, ale mám dobré důvody ji nepoužít. Např. varianta, kterou popisujete má jednu slabinu: spočítejte si, kolik stojí nepřetržitý provoz toho PC. Navíc to znamená určitá bezpečnostní rizika (požár). Dá se to řešit notebookem, ale tam jsou zase vyšší pořizovací náklady (nemáte-li velké štěstí). Tím nechci říci, že někdo jiný ji nemůže považovat za výhodnější, jen to, že pro někoho může být výhodnější jiná.
A výrazné rozdíly v cenách nemusejí nutně znamenat, že někdo byl okraden. Vím například o dvou srovnatelných webech, z nichž jeden stál 20000 Kč a druhý 120000 Kč. Ale protože znám pozadí a konkrétní situace, vím, že je to velice snadno možné.
Zkuste si nejprve precist muj prispevek nazvany "jeden prostreh". Pak se budeme bavit dale. Vite ja mam strasne rad argumenty typu "basta fidli ratata". Krome jineho, Cesky Telecom proste dnes nema zadnou ciste IP sit, vsechno honi pres jedno SDHcko.
Dle toho, co o te siti vim, si myslim, ze existuje jedno datove jadro, na ktere jakou pripojeny jak telefonni ustredny tak krabice, ktere poskytuji pevne datove datove sluzby (jako Frame Relay, digitalni okruhy, ATM) - pomoci kterych je, take poskytovan Internet.
Protoze jste urcite odbornik, klidne sem pastnete nejaky planek :-)
Velkým nárůstem internetového provozu v uplynulých dvou letech se však do popředí dostala otázka koncepčního technického řešení. Tím je přesměrování datového provozu do datové sítě na bázi IP na co možno nejnižší hierarchické úrovni veřejné telefonní sítě.
nicmene mame tu nekolik faktu:
V tuto chvili ANI jeden ISP neprohlasil, ze cena zustane stejna. CTc nabidl to, ze SNIZI provizi, kterou vyplaci ISP.
Prosim napiste, KDY a za JAKYCH podminek jim to Telecom nabidl.
s výší provizí na mě nechoťte, nebylo mou starostí co si celou dobu domlouvali ISP pod rouškou Internetu Zdarma sami s ČTc a tak to není mou staropstí ani teď.
Pevne doufam, ze monopolni situace Vam zcela jiste doda nejlepsi podminky ... Je to sice zcela mimo vsechny ekonomicke zkusenosti, ale budiz ...
Proč jste přesvědčen, že ČTc nemůže vyžít s těmi 55,3% za originaci?
Četl jste to cenové rozhodnutí a rozumíte mu?
Trvale pripojeni zakaznici skutecne blokuji jeden port pristupoveho serveru (ale ten se kupuje za pausal). Co se tyce ceny za obsazenost linky, samozrejme zavisi na propojovacich podminkach.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.