Hlavní navigace

Nový virus Open-Pac-Man ohrožuje celý svět

27. 8. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dosavadní informace agentur neskýtají radostný obraz. Antivirové firmy jsou bezmocné. Poslední z firem IT, která ataku odolává, je Microsoft. Jeho letitá zkušenost se zcela přirozeně zúročila tam, kde zklamaly i firmy, od kterých by to nikdo nečekal. Open-Pac-Man zkosil i konzervativní IBM a šíří se dál.
K nejhorším důsledkům nového viru nepatří ani vymazání disku, natož jen nějaká změna systémových nastavení. Open-Pac-Man napadá přímo intelekt uživatelů. Jakmile jednou obsadí paměť počítače, inklinuje k ovládnutí intelektuálních hlubin uživatele a nutká ho k přenosu získané infekce na další uživatele. Poslední analýzy ukazují, že Open-Pac-Man samovolně konfiguruje intelekt uživatelů, včetně všeho intelektuálního vlastnictví ™, které má uživatel propůjčeno.

Mluvčí Microsoftu prohlásil: „Když jsme si uvědomili děsivou neschopnost všech ostatních firem v boji proti Open-Pac-Manovi, nasadili jsme proti němu antivirus Friendly-Shared-Shit (u nás důvěrně zkracovaný jako FŠŠ). Vakcinace přináší zatím sporé výsledky, ale svůj dopad na intelekt některých jedinců už má. To máme spolehlivě ověřeno. Pokusně jsem nasadili radikální způsob prevence, při které používáme Open-Pac-Mana pro jeho vytržení z okruhu působnosti infekce na FŠŠ. Vedlejším účinkem je totální ztráta intelektu vyléčených pacientů. Na druhou stranu se jim beze zbytku vrátí všechno propůjčené intelektuální vlastnictví ™, s nímž běžný občan může prožít hezký zbytek života i bez nutnosti žádat o invalidní důchod.“

Každou infekcí nejvíc trpí dětí. Open-Pac-Man zamořuje školy všech stupňů. Děti kosí po stovkách. Znepokojení rodiče uvádějí, že děti i starší studenti vykřikují ze spaní MHŠ! BGŠ! (Microsoft-Hard-Shit, Bill-Gates's-Shit). Burzovní analytici se děsí možných antisociálních dopadů infekce na obsah několika stovek zvláště důležitých žoků.

Antivirové firmy jsou konsternované. Nedokážou postavit účinnou protizbraň. Ať zkoušejí, co chtějí, všechno vede k otevření jejich intelektuálního vlastnictví, které by tak zcela vydaly na milost a nemilost nezodpovědným živlům, podezřelým z nasazení nebezpečného Open-Pac-Mana.

Linus Torvalds, na kterého se valí žaloby pro porušení zásadních zákonů jako je DMCA, EULA a Listiny práv a svobod uživatelů FŠŠ, MHŠ a BGŠ, se proti obviněním důrazně ohrazuje. Uvádí, že si před deseti lety dělal na počítači něco jen tak pro sebe, bez jakéhokoli záměru vyvolat open-pac-manovou lavinu.

Jeho slova vyvracejí psychologové, kteří na Windows zkoumají chování uživatelů Linuxu. Postiženým nepřirozeně svítí oči a vycházejí z nich nesrozumitelné konfigurační hieroglyfy. Symptomatické je podstrkávání obrázků tučňáků každému jedinci v jejich dosahu (k šíření infekce využívají i e-mail aj. protokoly). Proti těmto vědcům stojí naprostá většina akademiků, kteří zkoumají totéž na Linuxu, což poněkud zpochybňuje věrohodnost jejich zjištění (sami mohou procházet některou z fází těžkého onemocnění).

Po mnoha měsících nezvladatelného šíření Open-Pac-Mana se Microsoft pokusil přátelsky zapůsobit na sebedestruktivně překonfigurovaný intelekt uživatelů psychologicky. Bohužel se ukázalo, že s postiženými se vůbec nedá diskutovat. Svého postižení si nejsou nikterak vědomi a zuřivě se staví na jeho obranu. Dosud u žádných závažných onemocnění, jako je např. spála, cholera, nebo mor, nebylo zaznamenáno, že by se nemocní stavěli na obranu infekce, která je napadla. O to je celá věc ještě závažnější.

Poslední naděje se upínají k Microsoftu poté, co z jeho laboratiří pronikly na veřejnost informace o jeho nové tajné zbrani v boji s Open-Pac-Manem. I když jsou detaily v mnohém rozporné, dosud zdraví jedinci je přijímají jako poslední možnou spásu před hrozící záhubou. Microsoft tajně experimentuje se zvyšováním počtu bezpečnostních děr ve svém softwaru. Pevně věří, že do jedné z nich se Open-Pac-Man nakonec chytí. Pak už bude snadné chytit ho pod krkem a nepustit. Přes jasně doložené dopady nové taktiky Microsoftu se pod krkem nepodařilo chytit nic kromě několika prodavačů jeho softwaru.

ebf - partner 1

Někteří experti prosazují myšlenku, že se nedá dělat nic jiného, než se s tím smířit asi jako s vyhynutím dinosaurů. Podle nich není budoucnost lidstva nijak dalece ohrožena. Budou-li všichni vyšinuti podle našich současných měřítek, za několik let se tato měřítka stanou normálem a všechno pojede svou cestou. Nakonec nikdo nemůže prokázat, zda naše měřítka nejsou vyšinutá nějakým podobným úkazem, který se odehrál na kdykoli v průběhu vývoje naší planety.

Podle – jako vždy velmi drzých – evolučních biologů, kterým nic není svaté, jsou některé mutace, zapříčiněné virózami, obecně prospěšné. Infekci Open-Pac-Mana dokonce vydávají za evoluční skok, který jednou musel přijít. Nad osudem lidstva visí další z velkých otazníků. Podaří se Microsoftu chytit Open-Pac-Mana pod krkem, nebo v hrdinském střetu s nevypočitatelným souřepem nakonec zmutuje i on sám?

Můj názor na poslední otázku článku:

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).