Hlavní navigace

Novým předsedou mediální rady je Václav Žák

8. 2. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
8. 2. 2006

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) má po dnešním zasedání nového šéfa. Petra Pospíchala, který funkci vykonával od 27. května 2003 a skončilo mu dvouleté funkční období, střídá Václav Žák. Informaci přinesl server Česká média. Oba radní navrhla do regulačního úřadu ČSSD. Václav Žák patřil po listopadu 1989 mezi vrchní představitele Občanského fóra, později se politicky angažoval v Občanském hnutí a mezi Svobodnými demokraty. Žák byl v postkomunistickém Československu poslancem České národní rady, od roku 1990 do ledna 1991 dokonce jejím místopředsedou. Osmým rokem vede jako šéfredaktor dvouměsíčník Listy, redakčně působil také v týdeníku Ekonom.

Zajímají vás mediální názory nově zvoleného předsedy RRTV? Za jednu větu v časopise Ekonom si Václav Žák vysloužil reakci České televize, která jeho článek označila za klamavou reklamu: Základní balíček Mini Digi (digitální nabídka Karnevalu, pozn. autora) se sedmi programy… bude stát 265 korun za měsíc, přičemž v ceně je i platba koncesionářského poplatku. Loňské září zpovídal Žáka v Interview BBC Václav Moravec. Pořad se tehdy věnoval pro českého diváka novému fenoménu reality show, na závěr přišla ale také otázka na vítané úpravy legislativy. Václav Žák odvětil: Potřebujeme tři věci změnit v zákoně. Definice kvůli tomu, aby bylo možno digitálně vysílat, způsob licencování a přechodná ustanovení. Necelý měsíc před zvolením do RRTV, v dubnu roku 2003, se Žák účastnil debaty o mediální radě na šestém okruhu Českého rozhlasu, kde mu oponoval mediální expert Milan Šmíd.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.