Hlavní navigace

Novým předsedou Rady České televize je Jan Bednář. Neměl protikandidáta

17. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dosavadní šéf „malé“ televizní rady Jaroslav Dědič, který byl nedávno poslanci znovu zvolen do kontrolního orgánu České televize, se stal místopředsedou.

Radu České televize, která kontroluje hospodaření České televize a dodržování zákona o ČT, nově povede bývalý redaktor BBC, Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy Jan Bednář. V dnešní tajné volbě získal 12 ze 14 hlasů. Bednář byl jediným kandidátem na šéfa Rady ČT, dosavadní předseda Jaroslav Dědič, který po obhájení mandátu radního na další funkční období už na předsedu nekandidoval, ale dnes byl zvolen místopředsedou Rady. Bednář je členem Rady ČT od roku 2014, loni se stal jejím místopředsedou. Do Rady jej navrhla nevládní organizace Rada pro mezinárodní vztahy, ve sněmovně jej prosazovalo vládní hnutí ANO. Sám Bednář ale tuto podporu „nepřeceňuje“.

ROZHOVOR: Nelíbí se mi manekýnky na vysokých podpatcích v Událostech ČT, říká nový radní Jan Bednář

Myslím si, že jsem neměl za sebou žádnou politickou stranu, ale je pravda, že mě zřejmě nejvíc prosazovali někteří lidé za hnutí ANO. Nikdy jsem ale nebyl členem žádné politické strany a ani nemám vybranou nějakou stálou stranu, kterou bych pravidelně volil, vysvětlil nynější předseda Rady ČT v loňském rozhovoru pro DigiZone.cz. Jan Bednář žil od osmdesátých let v exilu ve Velké Británii, po listopadu 1989 se stal mluvčím prezidenta republiky Václava Havla a poté pracoval v Rádiu Svobodná Evropa a ve veřejnoprávním Českém rozhlase. Je držitelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky, kterou obdržel v roce 2011.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.