Hlavní navigace

NYT: Facebook dnes spustí Graph Search, nové sociální vyhledávání

8. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nástroj, který má být podle Marka Zuckerberga jedním ze tří pilířů Facebooku, budou ode dneška moci v ostré verzi vyzkoušet miliony uživatelů. Co sociální vyhledávání přinese?

Slovem „Graph“ Facebook označuje mapu vztahů mezi jednotlivými uživateli, stránkami a dalšími objekty. A „Graph Search“ je nové vyhledávání v těchto metadatech, které firma ohlásila na začátku letošního roku. Mělo by umět odpovídat na dotazy typu „kteří z mých přátel mají rádi fotbal“ nebo obecnější „kterým lidem se líbí podobné věci jako mně“.

Na stránkách Facebooku vypadá Graph Search jako karta, ve které uživatel může filtrovat a zpřesňovat výsledky hledání:

Screenshot z betaverze, který Facebook zveřejnil v lednu 2013

Po půl roce betatestování teď Facebook podle The New York Times (NYT) vypustí Graph Search do ostrého provozu. Zatím ovšem pouze pro uživatele v USA nebo pro ty, kteří službu používají v americko-anglické jazykové verzi. Další jazyky mají prý brzy následovat, vzhledem k nárokům, které Graph Search má na porozumění přirozenému jazyku, si ale na českou variantu zřejmě počkáme hodně dlouho.

V betatestu, do kterého se zapojilo asi 20 milionů lidí, bylo možné vyhledávat ve čtyřech základních kategoriích objektů: šlo o lidi, fotografie, místa a zájmy. Testeři Graph Search nejčastěji používali k hledání lidí (např. „přátelé přátel, které jsem mohl potkat“, „lidé, kteří žijí v konkrétním městě“ nebo „potenciální protějšek na rande“). Druhé nejčastější použití bylo k vyhledávání fotografií a třetí pro zkušenosti s restauracemi, bary, hotely a sportovišti, prozradil NYT člen lingvistického týmu Facebooku.

Obavy o soukromí

Graph Search je stále na začátku. Má prý zatím problémy s rozeznáváním synonym, neumí vyhledávat v textu statusů, nefunguje v mobilní verzi Facebooku a nezahrnuje informace z aplikací jako je Instagram nebo Yelp. Ano, i jejich zapojení Facebook plánuje.

cif 24 - early cena - média

A to samozřejmě přináší obavy z toho, jaké informace o uživatelích Graph Search vynese na světlo. Facebook zatím ujišťuje, že se do výsledků vyhledávání nedostane nic jiného, než co uživatel sám povolil zveřejnit. Ještě v nedávné době ale byla pravidla ohledně soukromí mnohem volnější než dnes a většina lidí vše publikovala jako veřejné. V době Graph Search tak mohou být překvapeni, co z jejich minulosti najednou vyplave na povrch.

Otázkou také zůstává, zda a jak Facebook nové vyhledávání dá k dispozici firmám pro reklamní účely. Pro ty by samozřejmě nové možnosti cílení byly k nezaplacení. Firma ale zatím na toto téma mlčí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).