Hlavní navigace

Nyx - sekta, nebo Mensa?

23. 4. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Na adrese www.nyx.cz najdete diskusní server pro "vyvolené". Jeho správce Marek Janda, známý také jako Nyx, vytvořil místo, kde se setkávají pokročilí uživatelé Internetu. Platí zde přísná pravidla. V diskusích se netoleruje provokace, spamování (reklama), používání sprostých slov apod. Nevhodné příspěvky jsou různě postihovány.

Registrace zahrnuje sepsání „svých přínosů pro Nyx“ a je schvalována administrátory (těchto devět uživatelů pomáhá Nyxovi se správou serveru). Díky těmto opatřením tak vzniká uzavřená komunita lidí. Mnozí si zde pochvalují vysokou úroveň diskuse, zatímco jiní nadávají na omezování svobody slova.

Statistika

5.448 lidí se dosud zaregistrovalo. Psát mohou až do 2.996 klubů s všemožnou tématikou. Dohromady už uživatelé spáchali 1.410.768 příspěvků (k 14. dubnu 2003 – 21:20). Naráz bývá online až 300 uživatelů (navečer nebo v poledne; o víkendech se toto číslo pohybuje kolem 80).

Hardware a design

Takový přenos informací potřebuje kvalitní zázemí. Stroj Agape byl pořízen za peníze z anonymní sbírky uživatelů Nyxu, což jasně potvrzuje uzavřenost serveru (stál kolem 70.000 korun).

Nyx designově vychází ze slavného Cyberspace. Jde o technicky nejdokonalejší DS na českém Internetu. Za ten půlrok, co ho navštěvuji, jsem nenarazil na vážnější chybu. Nabízí maximální uživatelský komfort (k dispozici je např. SMS brána, webmail klient, sidebar chat, pár her ze www.smartblue­.net). Na základní PHP jde navléci mnoho „kůží“ (skinů). Dokonce není problém si navrhnout vlastní a přizpůsobit tak vzhled namíru svému oku.

Sekta?

„Prohnilý, Nyx je prohnilý,“ říkají mnozí lidé odtamtud i z jiných DS. Tvrdí, že se pod nablýskaným a dokonalým obalem skrývá absolutistické vedení a tvrdá cenzura. Administrátoři jsou prý neobjektivní, jednají podle osobních sympatií. Kdo chce na Nyxu přežít, musí říkat to, co po něm správce serveru chce. Na Mageu existuje Antinyx klub se sloganem: „Nyx už do své sekty nepřijíma, za dva měsíce dá pokyn k hromadné sebevraždě. (od začátku března 6 případů sebeupálení … NYX již pokyn vydal???!).“ Závěr o autorovi si udělá každý sám.

Strach se však přenáší rychleji než mailový virus. Snad každý na Nyxu žije v nejistotě, pečlivě kontroluje sepsané příspěvky, aby neobsahovaly něco moc radikálního nebo snad sprostého. Málokdo se odvažuje odporovat administrátorům. Těch pár, kteří se nebáli tvrdě zkritizovat jejich nebo Nyxovy praktiky, se teď nemůže přihlásit do systému. Odpůrci nadšeně vynášejí na světlo svůj objev, Nyx je jen webmasterovou pokusnou laboratoří (studuje totiž psychologii a sociologii)!

Kritici Nyxu se opírají hlavně o dvě sporné debaty spojené s vyhazováním. První se týká napadání obyvatel Prahy. Ve druhé šlo o zrušení klubu o diskusních serverech a ban ID Misza za urážku administrátora.

Stojí zato uvést zde jeden malý příklad jednání kritiků, všimněte si hlavně fáze 7:

PEPA_Z_HONKONGU [3.4.03 – 15:48] Cyklus zivota blba na mageu je nasledujici:
1.Faze, blb cte na Mageu auditoria, krouti hlavou a premysli, jestli ma mistni poucit, jak to na svete chodi
2. Faze blb vstupuje do diskuse a s pratelskym nadhledem a neskryvanou shovivavosti poucuje ostatni, ze jsou sice oni hloupi a on chytry, ale ze se nad tim povznese a neco jim rekne o zivote
Faze 3. Blb narazi na odpor a vysmech, chvili zmaten nasledne voli strategii osobnich utoku. Naznacuje, ze dotycny je nevzdelany kreten, debil, mel by si neco precist, kdyby premyslel tak be, mozna potom pochopi, nepremysli jen odrikava nazory toho a toho a pod.
Faze 4. Blb stale narazi na odpor a zacina to vypadat, ze z neho okoli ma legraci. Blb se chape vyssich prostredku, dela FAKE ID, zaklada auditoria, stezuje si na vedeni
Faze 5. Blb je stale pod tlakem a rezignuje, zacina sebeobrana ve stylu ‚hosi, ja mam takovy hadky uz za sebou, 'vazne nemam cas se tu s vami hadat‘ a pod.
Faze 6. Blb neuspeje a zacina strategie vyhruzek a souboju primo v postach uzivatelu – domorodcu
Faze 7. Blb zhnusen odchazi na Nyx, tam se setkava s lidmi, se kterymi si rozumi a spolecne rozebiraji nesmrtelnost chrousta a naklaneni zemske osy. Blb se sveruje se svymi negativnimi zkusenostmi z Magea a zjistuje, ze s nimi neni jediny. Blb zije na Nyxu spokojene a hlida si karmu. Obcas nahlasi vadny prispevek, by se to nezvrhlo jak na Mageu

Je zřejmé, že převážná část odpůrců Nyxu má jako domácí DS Mageo.

Mensa?

Jiní lidé Nyx milují. Často tam stráví i víc než 25 hodin týdně. Využívají totiž jeho prostředí jinak než k bezduchému chatování. Potřebujete poradit ohledně Linuxu, webdesignu, opravy auta? Stačí vznést svůj dotaz a brzy se dočkáte odpovědi odborníka. Chcete prezentovat nějaké svoje dílko (dokonce se dají vkládat i obrázky), ale bojíte se kritiky široké veřejnosti, nebo prostě nemáte možnost výtvor mezi lidi vypustit? Od toho je tu Nyx plný vstřícných i kritických uživatelů. Sháníte práci? Potřebujete něco prodat? Pokud vám nepomůže někdo z Nyxu, pak byste měli popřemýšlet, zda nežádáte nemožné.

Na úvodní stránce uzavřené části Nyxu probíhají diskuse na aktuální témata jak v oblastech politiky a společnosti, tak i internetu apod. Často se objeví převratný názor, který jinde prostě nenajdete. Na Nyxu jsou i různé filosofické, spisovatelské a poetické kluby. Jednotlivé příspěvky tam délkou obvykle předčí tento článek.

Avšak Nyx nabízí i spoustu zábavy. V proslulém klubu MASSACRE najdete snad každý trochu zábavnější link (např. tento). V dalších klubech lidé píší zábavné výroky svých přátel, jinde se vyprávějí vtipy. Nechybí klubík zabývající se počítačovým humorem.

Samosebou jako na každém DS, tak i zde se nachází několik privátních klubů. Pravděpodobně nejsou všechny úplně legální.

Často se tak stává, že Nyx spíše snižuje pracovní výkon, než aby ho podporoval. ;-)

Pro koho je Nyx určen


Je tedy Nyx špatný nebo dobrý? Jak pro koho. Kdo má rád volné chatování, tvrdé prosazování vlastních názorů a občas si v diskusi vybije svou depresi, tak si na Nyxu moc dlouho nepobude. Pokud však patříte k těm, kteří se chtějí o něčem poradit, touží někomu pomoct či poznat chytré lidi, tak se vám vyplnění registračního formuláře dozajista vyplatí.

ICTZ23

Doufám, že se s vámi potkám za zdí přihlašovací stránky.


24. dubna 2003 – V tomto článků vynáším na světlo mnoho sporných otázek. Někde (speciálně v kapitole „Sekta?“) se uchyluji k prezentaci různých drbů o jejichž pravdivosti, či nepravdivosti nejsem zcela přesvědčen. Opravdu znám mnoho lidí postižených aurou strachu, avšak není vůči nim korektní uveřejňovat jejich jména. Pokud vám snad vznikl při čtení článku dojem, že na Nyxu nemůžete vůbec kritizovat praktiky adminů, pak se omlouvám za špatné vyjádření. Pokud jednáte slušně a nesnažíte se pobuřovat, pak vám opravdu nic nehrozí. Víc o „chybách“ v mém článku vám poví v reakci Eskadr.

Autor článku

Autor studuje FF MU obor Psychologie. Aktivně přispívá do několika internetových magazínů, zajímá se přitom hlavně o webovou komunikaci a psychologii Internetu.