Hlavní navigace

O víkendu mělo problémy i Tele 2

25. 7. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V úterý jsme na Lupě v článku UPC se topí v problémech psali o víkendových komplikacích, které postihly síť největšího českého kabelového operátora. Tento víkend však byl černým i pro jiné poskytovatele Internetu. Velké nesnáze měla zejména společnost Tele 2, které několik dní nefungovala zahraniční konektivita.

Minulý víkend byl pro řadu poskytovatelů Internetu skutečně perný. Největší problémy postihly firmy Tele 2 a UPC, uživatelé si však stěžovali i na fungování internetových služeb mobilních operátorů Eurotel a T-Mobile. O problémech UPC psal na Lupě v úterním článku Zbyněk Pospíchal (viz UPC se topí v problémech). Tele 2 jsem v pondělí zaslal soubor otázek, z nichž nejdůležitější byly asi následující dvě: Co to bylo za závadu? Proč Tele 2 nemá zálohovanou zahraniční konektivitu? Marketingový manažer Tele 2 Lukáš Kubín mi neodpověděl ani na jednu z těchto dvou, řekl pouze, že Tele 2 připravuje pro své zákazníky nějaké kompenzace, o nichž však zatím není rozhodnuto. Následující článek je tedy složen z různě posbíraných informací a spekulací.

Komplikace se objevily koncem minulého týdne, kdy Tele 2 přestala na několik dní fungovat zahraniční konektivita. Tele 2 má zahraniční konektivitu (patrně se jedná o E3 34 Mbit/s) do Frankfurtu nad Mohanem „samo k sobě“. Respektive je připojeno do IP sítě Swip.net, což je mezinárodní síť Tele 2 – ta totiž ještě nedávno neměla v České republice PoP (point-of-presence), avšak v současnosti by podle mých informací již měl být umístěn v budově Sitelu, to jen tak na okraj. Vzhledem k tomu, že Swip.net ani Tele 2 nejsou členy NIX.CZ, je domácí konektivita řešena prostřednictvím GTS. V pondělí byla zahraniční konektivita provizorně zprovozněna přes GTS, ovšem Tele 2 se do světa tvářilo jako AS2819 namísto AS1257 (jak stojí v RIPE).


route-views.oregon-ix.net>sh ip bgp 213.246.64.0
% Network not in table

Řada zákazníků si zkusila své se zákaznickou podporou. Takto například zachytil své zkušenosti Libor Nováček: „Dovolával jsem se dnes po deváté asi 30 minut, pak mi paní sdělila, ze je problém s linkou do Frankfurtu a že během dneška to bude rozchozené. Na dotaz, proč tuto informací nedají na web, mi řekla, že tam je, ale že se mi asi načítá web z cache. To jsem se ohradil, protože to byl nesmysl. Že mě tedy přepojí na technika, ale spojení spadlo (možná, že se na technika přepojuje položením sluchátka). Podle ní mají i web ve Frankfurtu…“ V diskusích na Lupě si rovněž mnozí čtenáři stěžovali, že zákaznická podpora neodpovídá ani na dotazy zaslané e-mailem.

KL22 hlasovani

Vzhledem k tomu, že Lukáš Kubín mi na můj dotaz ohledně technického pozadí chyby neodpověděl, lze pouze spekulovat, co bylo její příčinou. Vzhledem k tomu, že zákaznická podpora Tele 2 rozeslala ve středu omluvu následujícího znění: „Společnost Tele2 s.r.o. se velice omlouvá za výpadek sítě během víkendu od 19. 7. 2003. Výpadek byl důsledkem kompletního ‚upgrade‘ systému u operátora, který zajišťuje zahraniční konektivitu pro Tele2.“, tak lze usuzovat na to, že se patrně jednalo o upgrade softwaru IOS ve směrovačích Cisco (kde byla nedávno objevena bezpečnostní chyba). Ten se zřejmě na straně Swip.netu neobešel bez komplikací. Rovněž by bylo možné, že chyby někdo využil k útoku na síť.

IOS znamená Internetwork Operating System a jedná se o široce rozšířený síťový operační systém společnosti Cisco. Chyba v něm obsažená umožňovala útočníkovi provést proti příslušnému zařízení útok typu DoS (denial-of-service). Jinými slovy: útočník zahltí rozhraní směrovače pakety, přičemž směrovač se tváří, že směruje, ale ve skutečnosti nesměruje. Jednou z možností řešení je důsledná aplikace ACL (access control list) – filtrů. To však může způsobit snížení výkonu některých systémů. Druhou alternativou řešení je upgrade operačního systému směrovačů. K tomuto kroku se uchýlila řada poskytovatelů Internetu, ovšem soudě podle řady výpadků, někteří méně úspěšně.

Byla krizová situace ze strany Tele 2 dobře zvládnutá?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]