Hlavní navigace

O2 Internet Komplet: příliš omezená volnost

10. 10. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 29
Telefónica O2 představila minulý týden novou nabídku vysokorychlostního internetového připojení, kombinující pevný a mobilní Internet. Má jít o tarif zajišťující zákazníkům volnost. Přesto však přináší datová i časová omezení. Vyplatí se tedy vůbec?

Když se někdejší operátoři Český Telecom a Eurotel slučovali, zákazníkům bylo slibováno, že se dočkají propojení služeb. Jedna z prvních vlaštovek byla vypuštěna do světa minulý týden. Telefónica O2 představila nový tarif O2 Internet Komplet, který má kombinovat pevné i mobilní vysokorychlostní připojení k Internetu. Obojí s jednou smlouvou, jednou fakturou, jedněmi přihlašovacími ú­daji.

V dnešní době se stále častěji setkáváme se zákazníky, kteří nechtějí být vázaní nějakými technologickými parametry telekomunikačních služeb. O2 Internet Komplet zaručuje jak vysokou rychlost a kvalitu pevného vysokorychlostního připojení doma nebo v práci, tak i mobilního vysokorychlostního připojení na cestách, říká o novém tarifu Andrej Torriani, marketinkový ředitel společnosti Telefónica O2. Idea nové nabídky zní opravdu zajímavě. Bohužel podmínky už tak růžově nevypadají.

Na úvod si řekněme, že pevné připojení je realizováno přes ADSL a mobilní pak přes CDMA. Na zákazníky, kteří by před CDMA dali přednost GPRS, EDGE nebo připojení přes v České republice pozvolna startující UMTS, Telefónica O2 nepamatuje.

Tarif O2 Internet Komplet je dostupný v osmi variantách. První čtyři jsou prezentovány jako nabídky pro domácnosti, zbylé čtyři mají být pro menší firmy. Liší se především přenosovou rychlostí u ADSL. Nejpomalejší varianta počítá s maximální rychlostí downloadu 512 kbit/s. Nejrychlejší pak nabízí 4096 kbit/s. Rychlost CDMA je u všech variant stejná, tedy teoreticky až 512 kbit/s. Praxe však bude zřejmě vzhledem k povaze připojení jiná.

Ikona - poskytovatelé
Tip: kompletní srovnání cen a parametrů připojení najdete v naší databázi nabídek všech významných poskytovatelů v České republice. K dispozici je přehled ADSL tarifů, mobilního Internetu, kabelových přípojekvytáčeného (dial-up) připojení. K úplnému srovnání už vám pak může chybět jen porovnání rychlostí nabízených přípojek s tou vaší současnou – a k tomu najdete na Lupě důmyslný speedmeter.

Pevné připojení přes ADSL je časově neomezeno stejně jako u ostatních tarifů z rodiny Internet Expres, ze kterých Internet Komplet vychází. U CDMA je to bohužel jiné. V rámci tarifu Internet Komplet získáte jen 20 volných hodin na měsíc, což rozhodně není mnoho a lze je prosurfovat na jedné služební cestě.

Čas bohužel není to jediné, co při mobilním surfování uživatele Internet Kompletu omezuje. Nasazena je opět i Fair User Policy (FUP), kterou pocítíte, pokud přes CDMA týdně přenesete více než 0,4 GB dat. Vzhledem k relativně nízkému počtu volných hodin se ale tato kvóta jeví jako celkem rozumná.

Přehled tarifů Internet Komplet
Download Upload Agregace Limit pro FUP Parametry CDMA Cena s DPH (v Kč)
Internet Komplet 512 512 kbit/s 128 kbit/s 1:50 1 GB / měsíc 20 volných hodin, limit 0,4 GB / týden, rychlost 512 kbit/s 950,81
Internet Komplet 2048 2048 kbit/s 256 kbit/s 1:50 8 GB / měsíc 1188,81
Internet Komplet 3072 3072 kbit/s 256 kbit/s 1:50 12 GB / měsíc 1426,81
Internet Komplet 4096 4096 kbit/s 512 kbit/s 1:50 20 GB / měsíc 1902,81
Internet Komplet Extreme 512 512 kbit/s 128 kbit/s 1:50 Bez limitu 1545,81
Internet Komplet Extreme 2048 2048 kbit/s 256 kbit/s 1:50 Bez limitu 1783,81
Internet Komplet Extreme 3072 3072 kbit/s 256 kbit/s 1:50 Bez limitu 2140,81
Internet Komplet Extreme 4096 4096 kbit/s 512 kbit/s 1:50 Bez limitu 2616,81

Co však už tak rozumně nevypadá, je FUP u ADSL, která se týká všech čtyř variant pro domácnosti. Navzdory nejasným informacím z tiskové zprávy se nejedná o klasické datové limity, ale o standardní FUP, kterou Telefónica praktikuje u Internet Expresu. Po přenesení určitého množství dat vám tedy klesne přenosová rychlost na 128 kbit/s a zůstane vám až do vynulování počítadla na začátku dalšího období. Finanční penalizace tu tedy neexistuje.

U dražších verzí pro malé firmy FUP praktikována není (FUP u CDMA však ano). Limity jsou nastaveny na 1 GB (512 kbit/s), 8 GB (2048 kbit/s), 12 GB (3072 kbit/s) a 20 GB (4096 kbit/s) a data jsou počítána na měsíc. Pokud si klient bude chtít opravdu začít užívat broadbandu plnými doušky, velice brzy narazí na strop svého datového limitu. Na častější využití například služeb internetových videopůjčoven můžete prakticky zapomenout.

Nic však nebrání domácnostem sáhnout po variantě pro menší firmy. Rozdíl v ceně je ovšem značný a v průměru dělá zhruba 600 korun. Cena 2140 korun s DPH za variantu s rychlostí 3072 kbit/s bez datového limitu na ADSL bude zřejmě pro řadu domácností příliš.

S FUP u CDMA bohužel nic udělat nejde. Každá varianta s ní počítá. Můžete si však přes Internet dokoupit další volné hodiny. Deset volných hodin má stát 99 korun.

Ikonka - Kristalova Lupa 2006
Chcete podpořit svoji oblíbenou službu na českém Internetu? Rádi byste dali provozovatelům webů najevo, že jim fandíte? Pak neváhejte a hlasujte v anketě Křišťálová Lupa 2006! Až do 31. října 2006 můžete ovlivnit, které projekty si budou přebírat ocenění pro vítěze pro tento rok. Navíc získáte roční licenci k bezpečnostnímu balíku od společnosti AEC a můžete vyhrát i některou z 50 hodnotných cen.

V praxi je tedy Internet Komplet klasický Internet Expres vč. nutnosti kombinace s hlasovým tarifem, ke kterému získáte navíc 20 volných hodin pro CDMA. Nic víc, nic míň. Těch 20 volných hodin však Telefónice zaplatíte více než dobře. Vezměme si třeba klasický Internet Expres s rychlostí 512 kbit/s. Ten vyjde na 475 korun s DPH měsíčně. V rámci tarifu Internet Komplet ale zaplatíte 950 korun s DPH měsíčně, čili jednou tolik. Pro zajímavost – za CDMA tarif Internet Mobil s rychlostí 512 kbit/s bez časového omezení zaplatíte 832 korun měsíčně.

ebf - partner 1

U tarifu Internet Komplet lze hodnotit kladně snad jen základní myšlenku kombinace pevného a mobilního připojení v rámci jedné smlouvy a jedné faktury. Pevné připojení sdílí všechny základní neduhy s Internet Expresem, které byly již mnohokrát kritizovány od kontroverzní Fair User Policy s těsnými limity přes nedobrou agregaci až po nepoměr mezi rychlostí uploadu a downloadu.

Z mého pohledu je však zásadnější cena. Jak již bylo řečeno, oproti běžnému ADSL tarifu Internet Expres jsou ceny skoro o 500 korun vyšší a za to získáte 20 hodin k surfování přes CDMA. Přitom kdybyste si pořídili klasický Internet Expres a k němu Internet Mobil, tak zaplatíte jen o málo více a místo necelého dne můžete CDMA používat celý měsíc. Posuďte sami, jestli vám tedy Internet Komplet za to stojí.

Co vám na tarifu Internet Komplet nejvíce vadí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).