Hlavní navigace

O2 se dohodlo s Číňany. Otevře jim přístup k mobilním datům v Evropě

22. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: O2
Tuzemský operátor uzavřel s China Telecom Europe memorandum o vzájemné spolupráci.

Tři týdny po návštěvě čínského prezidenta je tu další dozvuk čínské vizity. Kellnerovo O2 by mělo začít spolupracovat s čínským operátorem v oblasti roamingových dat, zajišťování mezinárodního spojení nebo v poskytování služeb datových center. 

„Tato forma spolupráce není ojedinělá, podobnou máme například se španělskou Telefónicou, kde spolupracujeme například na řešení v oblasti security pro velké společnosti,“ tvrdí v tiskové zprávě šéf firmy Tomáš Budník

V rámci dvouleté smlouvy chtějí operátoři společně řešit i rozvojové projekty v oblasti e-governmentu. „Jsme na začátku. V rámci definovaných oblastí budeme společně diskutovat podobu obchodní spolupráce, vybereme konkrétní produkty a zaměříme se na to, jakým způsobem je nabídnout v různých zemích,“ dodává Charlie Cao, ředitel China Telecom Europe.

Cao tak podle Hospodářských novin počítá s tím, že China Telecom by měl čínským turistům nabízet v Evropě datové služby od O2. To by mohl řešit kapesní modem, který se přihlásí do sítě českého operátora a bude poskytovat připojení po celé EU. Český operátor zase získá přístup k mezinárodním datovým linkám China Telecomu.

BRANDstorming tip2

„Východní Evropa nás zajímá, hlavně pak Česká republika, když teď naše vlády pracují na vybudování silnějších obchodních vazeb. Počet čínských turistů by měl růst, takže vzájemná spolupráce může mít výhody pro obě strany,“ tvrdí pro HN Charlie Cao. Pro čínského operátora jde o první podobnou smlouvu v regionu. 

O nějaké formě propojení čínského kapitálu a O2 se spekuluje už delší dobu. Během března se objevily i zprávy o tom, že by český operátor měl přejít právě do čínských rukou. „Případný prodej většinového podílu ve společnosti O2 by byl rozhodnutím majoritního akcionáře – skupiny PPF, která tyto spekulace nedávno popřela,“ dodává mluvčí operátora Lucie Pecháčková.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).