Hlavní navigace

Telefónica O2 se zatím nemusí bát o svůj multiplex

21. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Již delší dobu se spekuluje, že by Telefónica O2 mohla přijít o kmitočty přidělené Českým telekomunikačním úřadem pro provoz čtvrtého multiplexu pozemního digitální televizního vysílání. Zákon totiž nově umožňuje Českému telekomunikačnímu úřadu odebrat dříve přidělené kmitočty těm společnostem, které je v praxi pouze blokují pro konkurenci. Není tajemstvím, že čtvrtý DVB-T multiplex stagnuje a to je ještě možná slabé slovo, protože Telefónica O2 před časem dokonce vypnula i již spuštěné…

Již delší dobu se spekuluje, že by Telefónica O2 mohla přijít o kmitočty přidělené Českým telekomunikačním úřadem pro provoz čtvrtého multiplexu pozemního digitální televizního vysílání. Zákon totiž nově umožňuje Českému telekomunikačnímu úřadu odebrat dříve přidělené kmitočty těm společnostem, které je v praxi pouze blokují pro konkurenci. Není tajemstvím, že čtvrtý DVB-T multiplex stagnuje a to je ještě možná slabé slovo, protože Telefónica O2 před časem dokonce vypnula i již spuštěné vysílače a nedodržuje ani vlastní harmonogramy budování pokrytí. Z laické i odborné veřejnosti tedy vcelku logicky zaznívaly hlasy, že by měla o kmitočty přijít. Čekáme na novelu zákona o elektronických komunikacích, která nám to umožní, odpovídal v minulosti Pavel Dvořák z Českého telekomunikač­ního úřadu.

Nová legislativní úprava je na světě, ale k promptnímu postupu proti Telefónice O2 se nyní Český telekomunikační úřad nemá. Pokud bychom kmitočty pro multiplex 4 odebrali, můžeme tak učinit ve lhůtě šedesáti dnů. Telefónica se proti tomu odvolá a do dalších třiceti dnů bychom měli její rozklad vyřídit. Jenže potom se může obrátit na soud a ten by mohl trvat klidně čtyři roky, vysvětluje nyní Pavel Dvořák. Telefónica O2 tvrdí, že jedná s televizemi o vstupu do svého multiplexu, ale regulátorovi ani médiím s odvoláním na obchodní tajemství nechce říci konkrétní jména, takže se tato informace nedá ani ověřit. Pavel Dvořák radí Telefónice O2 přejít na DVB-T2 nebo jednat s televizemi zatím vysílajícími jen přes satelit nebo v kabelových sítích – třeba i s placenými kanály typu HBO. Podrobnosti o celé anabázi čtvrtého multiplexu si můžete přečíst v článku ČTÚ neodebere kmitočty multiplexu 4, i když mu to zákon umožňuje na DigiZone.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).