Hlavní navigace

Iniciativa Gorily on-line žádá rezignaci Rady Českého rozhlasu

18. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
18. 12. 2008

FOTOGALERIE Odchod současných členů Rady Českého rozhlasu požaduje neformální iniciativa Gorily on-line, příznivců reality show Odhalení z pavilu goril nížinných v pražské ZOO, kterou připravuje digitální stanice ČRo Leonardo. Důvodem je krácení rozpočtu veřejnoprávního rozhlasu na multimediální projekty, kvůli kterému musí Leonardo reality show Odhalení ukončit.

FOTOGALERIE: Na Radě Českého rozhlasu se opět demonstrovalo

Iniciativa Gorily on-line v ohrožení zahájila dnes petiční akci, požadující odvolání Rady Českého rozhlasu pro porušení Zákona o Českém rozhlase č. 484/1991 Sb. Obrátí se na Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, která členy Rady ČRo volí, může je ale i odvolat, sdělily organizátorky protestu Jana Hajduchová, Daniela Rounová a Vlasta Straková. Členové sdružení osobně protestovali proti rušení projektu Odhalení na středečním veřejném zasedání Rady ČRo.

Není to jen fakt, že díky tlakům Rady ČRo končí projekt Odhalení, říká členka petičního výboru Daniela Rounová. Daleko horší je celkový přístup Rady k multimediálním projektům ČRo. Možná by se podařilo nějakým způsobem vydupat udržení tohoto projektu, my jsme ale Radu ČRo žádali o zásadní koncepční stanovisko. Na naše otázky jsme ale nedostali odpověď ani na středečním zasedání.

CIF 24 - tip - superearly cena

Podle další členky výboru Vlasty Strakové si Rada ČRo neplní své poslání. Organizátoři petice požadují, aby radní zaujali jednoznačně podpůrné stanovisko k rozvoji multimediálních projektů, realizovaných ČRo, aby přestala považovat internet za pouhý doplněk rozhlasového vysílání a pomohla tak ČRo udržet místo mezi moderními světovými médii, které mj. díky projektům toho typu získal.

Případů, kdy tato Rada překročila svoje kompetence, bylo za poslední rok několik, říká členka iniciativy Jana Hajduchová. Ať už se jednalo o Radio Wave nebo o tlaky na zrušení multimediálních projektů. Snad ještě horší ale je to, na co jsme přišli až poté, co jsme se Radou ČRo začali podrobně zabývat. Minimálně tři její členové porušují zákon o ČRo, neboť působí ve funkcích, které se s členstvím v Radě neslučují. Další působí v soukromých médiích, což zpochybňuje jejich nezávislost a nezaujatost. A to nikomu nevadí? ptají se členové iniciativy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).