Hlavní navigace

Obchod na korze dostal před 50 lety Oscara. Výročí NFA připomene projekcí

14. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: NFA
UVNITŘ GALERIE – V pondělí uplyne padesát let od udělení první „sošky“ pro československý film. V neděli bude promítán v pražském kině Lucerna.

Národní filmový archiv (NFA) si společně s kinem Lucerna připomene 50. výročí udělení ceny americké Akademie filmového umění a věd, Academy Award, jinak také Oscar, československému filmu Obchod na korze. Při této příležitosti je připravena projekce filmu s anglickými titulky a úvodním slovem Aleny Šlingerové, kurátorky NFA.

Obchod na korze dostal sošku Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film v roce 1966 a pro tehdejší Československo to bylo poprvé. Film režírovala dvojice Ján Kadár a Elmar Klos, vznikl podle knihy Ladislava Grosmana a zahráli si v něm mimo jiné Ida Kamińska, Jozef Kroner, František Zvarík, Hana Slivková, Martin Hollý st. a Elena Pappová-Zvaríková.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se vyznat v digitálně převáděných filmech NFA

BRAND23 Workshop

Právě na základě výjimečnosti tohoto snímku jsme se v NFA intenzivně věnovali podchycení nebývalého ohlasu filmu v bibliografii, která je několikanásobně delší než u většiny ostatních československých filmů, říká Alena Šlingerová, která se ve svém úvodním slově před projekcí zaměří na Oscary z roku 1966 obecně a také na samotný výběr československého zástupce a přístup režisérů k ožehavému tématu Slovenského státu. A doplňuje, že se jedná o dílo mimořádných uměleckých kvalit, které bylo průlomovým příspěvkem k tématu Slovenského státu a procesu arizace jako takové.

Obchod na korze bude promítán v předvečer výročí udělení Oscara, tedy v neděli 17. dubna od 16:30 hodin v pražském kině Lucerna. Připomínáme, že už patří mezi filmy převedené do digitální podoby (právě z ní bude i promítán) a jak nám řekli pracovníci NFA, tyto snímky se přepisují v rozlišení Full HD, a to z nejlepší dochované kopie. Více se o tom můžete dozvědět na odkazu výše, kde je i seznam digitálně převedených a také digitálně restaurovaných československých filmů.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).