Hlavní navigace

Obchodní šéf ČT: Externí firma by vybrala na poplatcích o 400 milionů Kč více

7. 10. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
7. 10. 2010

O čtyři sta milionů korun více než dosud by mohla Česká televize v následujících šesti a půl letech vybrat na koncesionářských poplatcích, pokud by tento výběr svěřila externí firma. Lidovým novinám to řekl obchodní ředitel ČT Robert Kvapil, který připravoval podmínky tendru na externího výběrčího televizního poplatku. Rada ČT ale doporučila generálnímu řediteli ČT Jiřímu Janečkovi soutěž pozastavit, protože se jí nelíbí délka navrhované smlouvy i marže ve výši jedné miliardy korun pro vítěze.

K TÉMATU: Rada ČT požádala Jiřího Janečka, aby pozastavil tendr na výběr poplatků

Zakázka je vypsána tak, že z ní ČT bude mít výnosy zhruba 400 milionů za šest let. Vše je předepsáno ve smlouvě, která je součástí zadávacích podmínek. Cena 1,06 miliardy je stanovena jako strop. To jsou peníze, za které vím, že bychom si to dokázali zajišťovat sami. A doufáme, že to tedy vysoutěžíme levněji. Potřebujeme zjistit, zda se nám to vyplatí, nebo ne. Když ne, budeme si to dělat sami, vysvětlil Kvapil. Soutěž podle něj nelze zrušit, ale televize nemusí vybrat žádného vítěze.

ČTĚTE TAKÉ: Radním a odborářům ČT se nelíbí způsob výběru koncesionářských poplatků

ebf - partner 1

Šestileté období smlouvy Kvapil obhajuje jako nutnou dobu pro odpis technologie, do které by vítěz tendru musel investovat. ČT rovněž argumentovala tím, že podobně dlouhé smlouvy s externími výběrčími poplatků uzavírá i britská BBC. Ta však vybírá poplatky za veřejnoprávní televizi i rozhlas dohromady, podobně jako se to děje na Slovensku. Kavčí hory také daly do podmínky soutěže, že výběrčí musí za šest let získat 150 tisíc nových plátců televizního poplatku.

Minimální podmínku jsme stanovili 150 tisíc nových poplatníků za dobu trvání smlouvy, tedy oněch šest let. Je už na firmách, k čemu se zavážou ve svých nabídkách, vysvětlil LN obchodní šéf ČT. Televizním radním se nelíbilo, jak rychle ČT soutěž vypsala a že o jejích podmínkách informovala na poslední chvíli. Proto tendr pozdrželi a vyžádali si zadávací dokumentaci. Je dobře, že si Rada ČT a dozorčí komise pořádně prostuduje celý projekt a podívá se do všech dokumentů. A doufám, že ta diskuse bude pak věcnější a povede víc do hloubky, říká Kvapil.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).