Hlavní navigace

Objednejte si fingovaný únos, Kasa.cz to myslí vážně

16. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Internetový obchod Kasa.cz včera oznámil, že do své nabídky zařazuje i různé adrenalinové zážitky. Můžete si objednat let ve stíhacím letounu, ale v nabídce jsou i obyčejnější záležitosti, které lze různě přes Internet objednat už delší dobu. Řeč je například o kurzech potápění či jízdy na koni, projížďku na čtyřkolce nebo lekce golfu. Nás však v nabídce adrenalinových zážitků zaujal fingovaný únos. Nabídka je popisována takto: Zážitek je nejlepší dárek. A takový únos je opravdu nezapomenutelný…

Internetový obchod Kasa.cz včera oznámil, že do své nabídky zařazuje i různé adrenalinové zážitky. Můžete si objednat let ve stíhacím letounu, ale v nabídce jsou i obyčejnější záležitosti, které lze různě přes Internet objednat už delší dobu. Řeč je například o kurzech potápění či jízdy na koni, projížďku na čtyřkolce nebo lekce golfu. Nás však v nabídce adrenalinových zážitků zaujal fingovaný únos. Nabídka je popisována takto: Zážitek je nejlepší dárek. A takový únos je opravdu nezapomenutelný zážitek. Máte kamarády se smyslem pro humor a pevnými nervy? Pak nechte někoho ze svých přátel unést. U nás máte tuto jedinečnou šanci. Zvláštní jednotka ho unese přesně podle Vašeho scénáře. To samozřejmě vyvolává řadu otázek. Nás především zajímalo, jestli jde jen o špatně formulovaný text nebo je skutečně možné objednat něčí fingovaný únos, byť tedy žertem, aniž by to dotyčná osoba věděla.

Jitka Součková, marketingová manažerka Kasa.cz, nám potvrdila tu druhou možnost: Ano, lze objednat tento zážitek pro osobu, která o tom neví, v tom je ten vtip. Ale samozřejmě, že realizace únosu má své podmínky. Objednatel zážitku podepisuje prohlášení, že je s unesenou osobou prokazatelně v přátelském, nebo příbuzenském vztahu a tuto informaci si realizační tým prověřuje. Pokud osoba, která má být unesená, drží zbrojní pas, tak se únos nerealizuje. Okolí uneseného o akci s předstihem dobře ví a jsou také informování, jak celá akce proběhne. Dále je písemně informována Policie ČR a Městská Policie, že v daném místě a v danou hodinu proběhne únos a přesná trasa, kterou se bude unesený pohybovat až do cílové destinace. Komando používá airsoftové zbraně, které jsou věrnou kopií opravdových zbraní a nejsou nabité. Komando se prokazuje potvrzenou objednávkou od zadavatele únosu, který musí být v nejbližší blízkosti únosu. Podmínkou pro realizaci je také dobrý zdravotní stav. Zážitek není vhodný pro osoby se srdeční vadou, psychickými poruchami, nebo jinými zdravotními obtížemi.

Samozřejmě nás zajímal i názor právníka na takovou službu. Neznám přesně detaily a průběh takového prazvláštního kanadského žertíku, takže nemohu odpovědět konkrétně, ale obecně musím říci, že to skutečně může minimálně balancovat na hraně zákona a dost možná už spíš i za ní. Otázky také vyvolává způsob prověřování informací např. o zdravotním stavu, který se teoreticky může dostávat do střetu se zákonem na ochranu osobních údajů, uvedl pro Lupu oslovený právník Jan Mládek.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.