Hlavní navigace

Oblíbená hesla? 1234, password nebo křestní jména

16. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost Errata Security se podívala na zoubek 28 000 ukradených hesel a zjistila, že i po letech nekonečné osvěty uživatelé stále používají notně slabá hesla. Výjimkou nejsou heslo typu po sobě jdoucích kláves jako je 1234 či 12345678, eventuálně QWERTY. Taková hesla volí 14 procent uživatelů. Dalších 16 procent uživatelů jako heslo použilo své křestní jméno či křestní jméno svého potomka. Čtyři procenta hesel tvořilo slůvko heslo (resp. password) či jeho varianty jako password1 a podobně.…

Společnost Errata Security se podívala na zoubek 28 000 ukradených hesel a zjistila, že i po letech nekonečné osvěty uživatelé stále používají notně slabá hesla. Výjimkou nejsou heslo typu po sobě jdoucích kláves jako je 1234 či 12345678, eventuálně QWERTY. Taková hesla volí 14 procent uživatelů.

UXD

Dalších 16 procent uživatelů jako heslo použilo své křestní jméno či křestní jméno svého potomka. Čtyři procenta hesel tvořilo slůvko heslo (resp. password) či jeho varianty jako password1 a podobně. Dalších pět procent hesel tvořily názvy filmů, seriálů či různých celebrit. Dokonce se jako hesla objevovala i slůvka Yes či No.

V reálu obstojné heslo by mělo přitom obsahovat delší, ideálně náhodný řetězec znaků tvořený malými a velkými písmeny v kombinaci s číslicemi, eventuálně lze sáhnout i po různých speciálních znacích. Ke každé citlivé službě by pak mělo být heslo vlastní, které rozhodně není radno poznamenávat si někde u počítače nebo si ho s sebou nosit v peněžence. (Yahoo News)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.