Hlavní navigace

Obří telco hack, Amazon jako Velký bratr a Microsoft končí s e-knihami

30. 6. 2019
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
AirPods moc nevydrží, DJI nevolá domů, hack Yandexu, Netflix válčí s Applem a Apple válčí se Spotify. Co ještě přinesl poslední červnový #tyden.

Hackeři měli proniknout do systémů desítek telekomunikačních firem na celém světě. Reuters v Hackers hit global telcos in espionage campaign: cyber research firm uvádí, že by mělo jít o vládní organizovanou činnost a hackerům se mělo podařit získat osobní i firemní data. Detaily v OPERATION SOFT CELL: A WORLDWIDE CAMPAIGN AGAINST TELECOMMUNICATIONS PROVIDERS.

Nikoho nezajímá 99 % vašich fotografií. Ani vás nezajímají. Trefný titulek No one cares about 99% of the photos you take. Not even you vystihuje proměnu (nejen) rodinných fotografií. Dřív alba a prohlížení, dnes hlubiny digitálních cloudových archivů. Dříve vybrané fotky, dnes tisíce fotografií, které už nikdo nikdy neuvidí. Nebo ještě hůře, všechny hozené na Facebook, kde pouze nakrmí hladové algoritmy pro pochybné účely. Nemluvě o milionech zcela totožných fotografií zachycujících stále dokola tytéž pamětihodnosti. Budoucnost neexistuje.

TELEgraficky

Bitrue hacknuto, 2,4 M USD ■ Na GDPR vydělal Facebook i Google ■ Podobnost loga čistě náhodná ■ Internet Archive a další retro hry RIP Vindicator ■ Někdo z Nokie moc mluvil ■ Když vypadne proud 

WEBDESIGN, INTERNET

Kolik je na světě prohlížečů? A proč byste měli zkusit Firefox místo Chrome? To první najdete v Giant List of Web Browsers (a v Discontinued Browsers List seznam těch, které už neexistují). V obou případech se to blíží ke stovce. To druhé ve Why you need to give Firefox a chance a nejzajímavější je tam diskuze. Osobně bych se totiž například Opeře vyhnul co nejvíce. Od té doby, co ji vlastní Čína, je to nedůvěryhodný software.

Aktualizace algoritmu Googlu postihla Daily Mail. Mrkněte na analýzu, včetně toho, jak změna pomohla konkurentům a co všechno dalšího se dá zjistit. Viz Disciplined? How www.dailymail.co.uk got placed amongst peers.

Wayback Machine nově umí porovnat dvě verze uložených stránek a zjistit tak změny. Extrémně užitečný nástroj je tak ještě užitečnější. Viz The Wayback Machine can now highlight changes in copy on websites, kde ukazují velmi užitečný způsob využití – podívat se na změny v podmínkách užití či ochrany soukromí.

Kritizoval změny na Dribbble a šéf služby mu měl pozastavil účet. Celé je to popsané v Dribbble’s CEO accused of suspending an artist’s account for criticizing the site’s changes. Takový ten klasický příběh společnosti, ze které odešli původní lidé, zůstal jeden šéf, dělají kontroverzní věci a součástí všeho je selhávající komunikace. Dotyčný kritik dostal nakonec účet zpět a Dribble tvrdí, že pozastavení prý vyvolaly reakce komunity na to, jak se kritizující chová mimo Dribbble. #welldone

Růst za každou cenu: Grubhub používá tisíce falešných webů. Vytváří na nich kopie skutečných restaurací a umožňuje přijímat objednávky. V běžných případech má od tří do 15 procent odměny, fake weby mu umožňují získat až 20 procent. Zároveň se řeší žaloba na Grubhub, který vybírá peníze od restaurací za telefonáty, které sám vyvolává a které nakonec nevedou k objednávce. Grubhub samozřejmě tvrdí, že to dělá, aby restauracím pomohl. Viz Grubhub is using thousands of fake websites to upcharge commission fees from real businesses.

SOFTWARE

Steam přestane fungovat na Ubuntu od verze 19.10. Důvodem je ukončení podpory 32bitových aplikací, což pro většinu doposud podporovaných her znamená, že přestanou fungovat. Viz Steam Won’t Support Ubuntu 19.10 and Future Releases.

HARDWARE

Raspberry Pi 4 je tady. Za 35 USD přináší tahle skvělá platforma hodně zásadní vylepšení. 1,5GHz čtyřjádrový ARM (3× výkon), 1/2/4GB SDRAM, plný Gigabitový Ethernet, 802.11ac Wi-Fi, BT 5.0, dvojice USB 3.0 a dvojice USB 2.0, podpora dvou displejů až do 4K.

Žárovky Philips Hue nově umí Bluetooth, odpadá tak nutnost používat hub, který doposud byl nutný k jejich ovládání. Viz Philips Hue bulbs now come with Bluetooth, so you don’t need a hub a nutno dodat, že hub používá ZigBee, a měl tak větší dosah. Dalším vedlejším efektem je, že nové žárovky nejsou přístupné přes internet, pouze v místě z mobilu. ZigBee mají ale i nadále, takže pokud chcete pokročilejší nasazení, tak si stále můžete pořídit hub.

Datová centra na Islandu stále rostou. Tak hodně, že to začíná být problém. Kdo by nechtěl budovat datová centra v místě, kde je možné je uchladit podstatně efektivněji než jinde, a ukazovat, jak dokážete být zelení. Jenže to má řadu vedlejších efektů, které vůbec nejsou vítané. Týkají se zejména elektrické energie a konektivity. Viz Iceland’s data centers are booming—here’s why that’s a problem.

Jak dlouho vydrží funkční sluchátka AirPods od Applu? Podle Your AirPods Will Die Soon se vlastníkům nelíbí, že do dvou let přestává baterie mít dostatečnou kapacitu a v některých případech se sluchátka prakticky dobít nedají – dva roky staré se vybíjí po něco více než po dvou hodinách, tedy za polovinu doby, co by měla vydržet. Celé je to logické, Li-Ion baterie mají nižší životnost a dva roky po nich opravdu chtít nemůžete, obzvlášť někde, kde dochází k vysokému počtu vybíjecích/nabíjecích cyklů.

MARKETING A KOMUNIKACE

Jak zmanipulovat Google, aby pozapomněl na existenci negativních recenzí a informací, je fascinující čtení v How To Game Google To Make Negative Results Disappear. Byť to (manipulování výsledků Google) lze velmi často shrnout do jediné aktivity – vytvořit obsah, který nechtěné věci vytlačí z prvních stránek výsledků.

Používat na Facebooku cílení podle zájmů nebo podle podobných okruhů uživatelů (lookalike)? V Interests vs. Lookalikes, Which Is The Best For Facebook Ads Targeting? (A $1,000 Experiment) to otestovali na dvou 500USD kampaních a výsledek je docela zajímavý. Dost podporuje zjištění, že Facebook má zájmy příliš zatížené chybami. Bylo by hodně zajímavé podobný experiment udělat v Česku, cílení podle zájmů je totiž v malých zemích, které Facebook nedokáže dobře řešit, zatížené několikanásobně větší chybovostí.

Kouzelný krátký film se nakonec ukázal být reklamou. Twittersféra to těžko rozdýchává. Viz Gorgeous short film turns out to be an ad for the most unexpected brand a než se dostanete ke konci, zkuste uhodnout, čí je to reklama. Vlastně tak možná trochu pochopíte, proč kvůli tomu vládne takové pozdvižení.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

DJI odmítají, že by posílali data do Číny. Varují, že nepravdivé informace o shromažďování a sdílení dat „ohrožují celý průmysl dronů v USA“. Je to poměrně zásadní vzhledem k tomu, co všechno je možné přes drony získávat – letové trasy, fotografie, videa a informace o uživatelích. Viz DJI denies sending drone data to China.

Západní zpravodajské služby hackly Yandex, aby mohly špehovat účty. Viz Exclusive: Western intelligence hacked ‚Russia's Google‘ Yandex to spy on accounts – sources a jde o konec roku 2018 a nasazení malwaru (Regin). Yandexem potvrzeno, zpravodajskými službami nikoliv.

YouTube čelí vyšetřování americké federální vlády. Nedokáže totiž ochránit děti. FTC ale také zkoumá shromažďování dat a otázku toho, jak automatické přehrávání a doporučování dalšího obsahu umožňuje sexuálním predátorům využívat YouTube pro získávání obsahu zobrazujícího děti. Viz YouTube facing investigation from federal government over inability to protect children.

Amazon se mění ve všudypřítomného giganta. V Amazon Is Watching se pokoušejí komplexně podívat na společnost, která naslouchá tomu, co se děje v obývácích a autech, dívá se, kdo vám stojí přede dveřmi, a samozřejmě toho hodně ví o tom, co nakupujete a co/kdo jste.

Kdo by hledal hackery v hotelových závěsech? Podle The Hotel Hackers Are Hiding in the Remote Control Curtains to tak vypadá, ale možná to bude jen trochu clickbaitingový titulek. Zbytek je lepší, protože upozorňuje na to, že hotely a hotelové řetězce jsou oblíbeným cílem hackerů. Třeba i proto, že dnes se dveře do pokojů otevírají i platebními kartami a není nic jednoduššího než tyhle zámky využít pro skimming.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

LinkedIn mění algoritmy, newsfeed prý bude podporovat profesionální zájmy, a nikoliv virální obsah. Celé je to tak trochu legrační, protože LinkedIn je síť s nejmenším počtem aktivních uživatelů (dokonce i český Twitter jich má až čtyřikrát více), a tím pádem taky newsfeedem, ve kterém se už několik let prakticky nic neděje. Ani ten virální obsah. Což potvrzuje i zjištění, že většinu pozorností získávalo 1 % aktivních uživatelů. Viz Exclusive: LinkedIn goes niche.

Nepořádek v DNS může vést ke zneužití už nepoužívaného jména subdomény. Check Point a CyberInt to ukázali na příkladu toho, jak krást účty hráčů her od EA/Origin. Viz Security firms demonstrate subdomain hijack exploit vs. EA/Origin.

WhatsApp umožní sdílet status na Facebook. Ten ujišťuje, že účty nepropojí, což logicky vůbec nedává smysl. Pokud navíc netušíte, co „status“ na WhatsApp je, tak je to vlastně totéž co Příběhy/Stories na Instagramu (kde fungují) a na Facebooku (kde je lidé používají málo a Facebook hodně chce, aby se to změnilo). Viz WhatsApp tests feature that shares your status to Facebook and other apps.

Twitter nebude škodlivé tweety mazat, jen je skrývat. Bude to prý dělat ve veřejném zájmu a celé to definuje v Defining public interest on Twitter. Celé je to dost zvláštní a začíná to už tím, že na onen skrytý nevhodný/škodlivý tweet vlastně Twitter upozorní. Jasně vám totiž napíše, že „tento tweet jsme skryli“. Hodně zvláštní. Případně i viz Twitter will now hide — but not remove — harmful tweets from public figures.

Hacker hacknul facebookovou stránku Grief the Unspoken a nahrával tam nevhodné obrázky. Facebooku trvalo sedm týdnů, než vůbec zareagoval. A to je vlastně docela dost rychlé, protože běžná reakční doba Facebooku je několik měsíců, pokud tedy vůbec zareaguje. Viz Facebook Did Not Address Hacking Attack on Popular Grief Support Page for Weeks, Moderators Say a nutno dodat, že je dost zázrak, že správci stránku dostali zpět. Běžná praxe je, že ji nikdy zpět nedostanou.

MOBILNÍ APLIKACE

Netflix na válce s Applem nakonec vydělal, píší v Netflix vs Apple: What Happened? And How Google Play Could Capitalize. Celé se to točí okolo dvou věcí – neochotě Netflixu odvádět Applu třetinu příjmů, na kterých Apple vlastně nemá žádnou zásluhu. Ale hlavně okolo toho, že se Apple stal konkurencí Netflixu.

Google Duo nově bude umět posílat fotky, a pokud vám to připadá jako když Google postupně doplňuje do (jedné z mnoha zbytečných) chatovací aplikace všechno, co uměly ty předchozí, tak asi máte správný postřeh. Teď ještě pár let a Google Allo (to mezitím zrušili) a Google Duo se opět spojí zpět do Google Hangouts, které přestaly také nedávno existovat a jsou jenom v G-Suite. Viz Google Duo Will Soon Let Users Send Photos To Each Other a nutno dodat, že až budete posílání fotek v Duo hledat, tak tam vlastně není. Musíte jít do Fotek Google či Souboru a přes sdílecí dialog vyvolat poslání fotky. Fascinující.

STARTUPY A EKONOMIKA

Apple stále válčí se Spotify a není při tom zrovna férový. Viz Apple cites irrelevant Spotify subscription stats in new antitrust defense a APPLE: SPOTIFY PAYS ‘APP TAX’ ON LESS THAN 1% OF PAID SUBSCRIBERS. Ve hře je stále problém s App Store a otázka toho, zda se sporem mají zabývat antimonopolní úřady.

Johny Ive zakládá nezávislou designovou společnost a Apple bude jejím klientem. Viz oznámení přímo od Apple v Jony Ive to form independent design company with Apple as client.

Apple po odchodu Jonyho Ivea rozebírá Jony Ive Leaves Apple, Ive’s Legacy, The Post-Ive Apple. Zajímavé čtení na téma designu a principů, na kterých stavěl Steve Jobs. Ale také o tom, že Ive už několik posledních let v Applu moc nebyl. Najdete tam i odkazy na další články, které rozhodně stojí za přečtení.

Elektrické koloběžky zaplavují města. Kdo je ale nabíjí? A co je s tím spojené? Jak je možné, že každé ráno, ještě než se všichni probudí, čekají tisíce plně nabitých koloběžek na jezdce? V Inside the shadow world of scooter chargers se tomu velmi podrobně věnují a místy je to dost depresivní čtení.

Pamatujete si ještě, že existuje Evernote? Od roku 2015 postupně upadá v zapomnění a kdysi hvězdný startup nejspíš už nikdy nedorazí ani k IPO. Fajn čtení v A Unicorn Lost in the Valley, Evernote Blows Up the ‘Fail Fast’ Gospel.

E-KNIHY

Microsoft končí s e-knihami. Ty, které jste si v Microsoft Store pořídili, přestanou fungovat. Nic lepšího než ukázku škodlivosti DRM asi není možné předvést. Viz Here’s why your Microsoft Store ebooks won’t work next month a Books in Microsoft Store: FAQ. Za zakoupené vám alespoň vrátí peníze, ale o knihy přijdete, včetně těch, které byly dostupné zdarma. S papírovou knihou se vám něco podobného prostě stát nemůže.

MMF tip early

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).