Hlavní navigace

Óčko a Rádio Proglas získaly licenci pro testování DVB-H v Praze

18. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
18. 5. 2007

Licenci pro zkušební vysílání „televize do kapsy“, tedy digitálního vysílání pro mobilní telefony ve formátu DVB-H, získal hudební kanál Óčko a křesťanské Rádio Proglas. Žádost třetího zájemce, mobilního operátora T-Mobile, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zamítla.

Óčko ani Proglas však udělenou licenci zřejmě nijak nevyužijí, protože licenční řízení vypsané koncem letošního února na přímou žádost společnosti T-Mobile počítalo s časově omezeným vysíláním po dobu jednoho měsíce, které by končilo začátkem května. Na 29. kanálu z vysílače Praha-Strahov se tedy pravděpodobně žádný test neuskuteční.

ICTZ23

T-Mobile v licenčním řízení neuspěl kvůli současnému zákonu o rozhlasovém a televizním vysílání, který zakazuje křížení vlastnictví mezi provozovateli vysílacích sítí (a to jakýchkoli, třeba GSM) a provozovateli vysílání, byť by šlo o převzaté programy. Předseda RRTV Václav Žák proto již dopředu upozorňoval, že řízení zřejmě skončí zamítnutím všech žádostí.

Výsledek řízení je o to paradoxnější, že jej rada vypsala právě na žádost T-Mobilu. Podle místopředsedy RRTV Jiřího Šenkýře ale neměla na vybranou: zákon jí k tomu nutí. Pokud by Óčko a Rádio Proglas přeci jenom chtěly DVB-H v Praze otestovat, musely by se domluvit s některým z mobilních operátorů na technické podpoře. Nelze vyloučit, že by touto „podporou“ byl právě T-Mobile.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.