Hlavní navigace

Óčko se vypořádalo s přechodem na formát 16:9 i s archivními klipy

Lukáš Polák

V současné době používá Óčko pro vysílání materiálů natočených ve 4:3 formát pillarbox, později je bude převádět do nelineárního zvětšení známého u hudebních kanálů z Velké Británie.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hudební televize Óčko o uplynulém víkendu, konkrétně v sobotu 27. října, kompletně přešla na moderní obrazový formát 16:9. Šlo o to vypořádat se s tímto poměrem stran nejen u nových materiálů, které jsou takto natočené, ale také u archivních pořadů, především videoklipů. Jak si s tímto krokem technické část televize poradila? Zeptali jsme se technického ředitele Óčka Lukáše Hniličky, který měl tuto významnou změnu na starosti.

K TÉMATU: Televize Óčko je s diváky už deset let. Slaví ve velkém stylu

Jedno řešení je to aktuální, kdy používáme takzvaný pillarbox a necháme klipy v původním formátu. Postupně ale přejdeme na druhé, to znamená, že klipy budeme převádět do nelinárního zvětšení. Technologie je však náročná na čas. Postupem bychom měli kompletně přejít na formát 16:9, uvedl pro DigiZone.cz Hnilička. Ve výsledku by tak měl být obraz v té podobě, jako ho znají například diváci britských hudebních stanic Vintage TV nebo The Vault.