Hlavní navigace

Óčko ve zkušebním multiplexu Českého Telecomu

7. 10. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Hudební televizi Óčko mohou ode dneška naladit majitelé digitálních set-top-boxů v Brně. Po Praze jde o druhé město, kde tato stanice vysílá prostřednictvím pozemních digitálních vysílačů. Brněnské vysílání probíhá v rámci krátkodobého experimentu Českého Telecomu, který provozuje jeho dceřiná společnost Omnicom Praha. Naladit ho lze na brněnském kanálu 25 a také v Praze na kanálu 64.

Krátkodobá licence platí dva měsíce

Omnicom má od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání oprávnění vysílat po dobu šedesáti dnů a pouze do konce letošního roku. Cílem zkušebního vysílání je příprava na řádné televizní vysílání v systému DVB-T spočívající v testování kvality přenosu digitálního signálu a multimediálních interaktivních aplikací, uvedl mluvčí Českého Telecomu Vlastimil Sršeň. Signál DVB-T je dostupný jak v Praze a Brně, tak v blízkém okolí. Mimo obě města je ale nutná venkovní anténa se zesilovačem. Óčko je jediným televizním programem přenášeným v multiplexu Omnicomu. Firma si chce na jeho vysílání vyzkoušet různé doplňkové služby.

Mapa pokrytí

Mapy pokrytí

Chcete vědět, kde všude naladíte pozemní digitální vysílání hudební televize Óčko? V Praze tato stanice vysílá v experimentech Českých radiokomunikací (K25) a Českého Telecomu (K64), v Brně pouze prostřednictvím zkušební sítě Českého Telecomu (K25). Pro podrobnější informace můžete zkusit mapy digitálního pokrytí jednotlivých vysílacích sítí DVB-T.

Připravujeme společně některé interaktivní aplikace, aktuálně pro vysílání v Brně. Na konkrétních službách jsme se ale ještě nedohodli, řekl serveru DigiZone.cz generální ředitel Óčka Jiří Balvín. Podle mluvčího Sršně chystá Český Telecom rozsáhlou prezentaci forem digitálního vysílání na brněnský veletrh Invex 2005, který proběhne od 24. až 27. října. Bližší informace o testovaných službách firma nesdělila. Z dřívějších zpráv a podle loni ukončeného experimentálního vysílání Telecomu v Praze a Brně lze předpokládat, že kromě elektronického programového průvodce (EPG), informační aplikace Ticker a digitálních her půjde o on-line sázení, službu Video on Demand, chat, interaktivní reklamu, e-mail, sms a mobilní příjem DVB-T.

Divák potřebuje speciální set-top-box

Pro využití interaktivních služeb divák potřebuje integrovaný digitální televizor nebo set-top-box se zpětným kanálem. Zpětný kanál, který je nezbytný pro používání interaktivních aplikací, je rovněž realizován přímo televizním přijímačem nebo set-top-boxem prostřednictvím Internetu nebo telefonní linky. Digitální televizní signál lze přijímat i na počítači prostřednictvím speciálních karet pro příjem DVB-T signálu, vypočítává Vlastimil Sršeň. U brněnského a pražského experimentu Omnicomu ale nelze předpokládat, že by diváky navnadil ke kupování složitějších set-top-boxů, neboť jeho vysílání skončí nejpozději 6. prosince. Poté se buď spustí řádné digitální vysílání (pokud mediální rada udělí licence digitálním televizím), nebo si Omnicom bude moci zažádat o další experiment.

Český Telecom má za sebou už jeden digitální experiment. Loni na podzim šířil ze čtyř pražských a dvou brněnských první dva programy České televize (ČT) (v Brně s regionálním zpravodajstvím), několik okruhů Českého rozhlasu a komerční rádio Blaník. Ke konci října 2004 ale Český Telecom musel na základě licence ukončit vysílání rozhlasu a ke konci roku na žádost ČT i obou programů veřejnoprávní televize. Firma sice experiment neukončila, neměla ale oprávnění šířit jakýkoli televizní nebo rozhlasový program. V lednu 2005 kvůli testování vypnula jeden ze dvou digitálních vysílačů v Brně, na ostatních běžel pouze monoskop. Až do letošního léta se Českému Telecomu nedařilo získat souhlas od žádného provozovatele se zařazením do experimentu. Teprve v září se dohodl s Óčkem, kterému reálně hrozilo vyřazení z pražského experimentu Českých radiokomunikací.

KL22 hlasovani

Óčko jedná o zařazení do multiplexu A

Pokud by Óčko zmizelo z nabídky digitálního vysílání Českých radiokomunikací, znamenalo by to pro tuto televizi velký problém. K pozemnímu digitálnímu vysílání totiž nemá platnou licenci a musela by se spokojit pouze s kabelovými rozvody a satelitem. Óčko přitom už loni rozjelo nákladnou reklamní kampaň, v níž upozorňovalo televizní diváky z Prahy a středních Čech, že si tuto hudební televizi mohou přes set-top-box naladit na obyčejnou anténu. Ve chvíli, kdy České radiokomunikace ukončí pražský experiment a přejdou na komerční provoz, ztratí Óčko jistotu v pokračování digitálního vysílání. Experiment Českého Telecomu je jen dočasný a po jeho ukončení by televize zmizela z nabídky volně šířených kanálů v systému DVB-T.

Óčko však podle Jiřího Balvína jedná s Českými radiokomunikacemi o tom, že by zůstalo v multiplexu A i po přechodu na komerční provoz. Zároveň vedeme jednání se společností Czech Digital Group o možnosti vysílat v rámci jejich experimentu. Jsem ale optimista a myslím si, že do ukončení zkušebního vysílání Českého Telecomu rada udělí licence pro digitální vysílání, říká Balvín. Óčko se považuje za favorita probíhajícího výběrového řízení a počítá s tím, že bude vysílat v jedné ze tří dočasných digitálních sítí. V konkurzu usiluje o pozici ve vysílací síti C provozované Českým Telecomem. Je otázka, co by televize dělala, pokud by jí rada licenci pro síť C neudělila a chtěla by vysílat v multiplexu A. Na ten totiž rada nevypsala licenční řízení.

Myslíte si, že má Óčko šanci dostat se do multiplexu A?