Hlavní navigace

Odvolali, neodvolali? Volejte Železnému, pokud máte číslo. Na Barrandově vám nic neřeknou.

14. 3. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jak se DigiZone.cz dostal k informaci o odvolání generálního ředitele TV Barrandov Vladimíra Železného a jak se ji pokoušel ověřit z oficiálních zdrojů

„Odvolali Železného, nevíte o tom něco?“

„Podle neověřených informací chce Soukup odvolat Zahradníkovou i Železného. Nebo už to udělal?“ zněla prvotní informace, kterou jsme získali ve čtvrtek před osmou hodinou ráno. Znamenalo by to, že na Barrandově končí nejen generální ředitel, už čtvrtý za poslední dva roky (tedy za dobu, co tuto televizi vlastní Jaromír Soukup), ale i programová ředitelka Markéta Zahradníková. Oba po necelých pěti měsících ve funkci. Začalo horečné ověřování, zda nejde o nějakou novinářskou kachnu.

Během několika minut se dostáváme ke zdroji, od kterého čerpal autor oné prvotní informace. K člověku, který má velmi blízko k nejvyššímu managementu TV Barrandov, ale i vydavatelství Empresa Media, jež televizi vlastní. Jeho upřesňující informace zní: Železný i Zahradníková byli odvoláni už ve středu, vedením televize byla místo Železného pověřena šéfka Empresy a místopředsedkyně jejího představenstva Marcela Hrdá. To je sice hezké, ale stále se pohybujeme v rovině spekulací. Potřebujeme oficiální vyjádření TV Barrandov nebo společnosti Empresa Media.

Záběr na studio, z něhož se vysílá pořad Volejte Železnému.
Repro: TV Barrandov

Vladimír Železný se podle všeho tuto sobotu s diváky TV Barrandov rozloučí – pokud mu to tedy Jaromír Soukup umožní

Tisková mlčí. Marketingová mlčí. Odvolaná ředitelka mlčí.

V devět hodin voláme manažerce marketingu a PR televize Barrandov Daniele Poupové. Nebere telefon, proto zasíláme textovou zprávu s žádostí, aby potvrdila nebo vyvrátila informaci o odvolání Vladimíra Železného a Markéty Zahradníkové. Žádná odezva. Voláme a píšeme tiskové mluvčí TV Barrandov Petře Hrušové. Žádná odezva. Voláme přímo programové ředitelce Barrandova Markétě Zahradníkové – nejprve na neaktuální staré číslo, telefon zvedá její bývalý spolupracovník z produkce filmu Bathory. Daří se nám sehnat aktuální číslo, ale Zahradníková telefon nebere. O půl jedenácté jí zasíláme textovou zprávu s otázkou, zda může potvrdit informaci o svém odvolání. Žádná reakce.

V tu dobu získáváme číslo mobilního telefonu na Marcelu Hrdou, šéfku vydavatelství Empresa Media a tedy přímou nadřízenou Vladimíra Železného i Markéty Zahradníkové. Zároveň máme informaci přímo od zaměstnanců TV Barrandov, že k odvolání obou skutečně došlo, ale nikdo to nechce potvrdit na svoje jméno. Všichni se bojí. Snažíme se dovolat Marcele Hrdé, ale má obsazeno. Daří se to v 10:38. Paní ředitelka je zjevně překvapená a do rozhovoru se jí zjevně nechce. Odpovědi na přímou otázku se vyhýbá, odkazuje nás na tiskové oddělení TV Barrandov, u kterého jsme už pohořeli. Na tento argument Marcela Hrdá namítá, že má schůzku, nebude se k ničemu vyjadřovat a zavěšuje.


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Jaromír Soukup k odvolání Vladimíra Železného: zavolejte si na tiskové oddělení TV Barrandov

Počkejte si na tiskovou zprávu. Tedy jestli nějaká bude

Mezitím přichází sms od tiskové mluvčí TV Barrandov Petry Hrušové: „Jakékoliv významné události televize Barrandov sděluje prostřednictvím svých tiskových zpráv.“ Tedy nicneříkající věta, podle níž by krátce na to mohla přijít tisková zpráva s potvrzením informací, které nám už sdělilo několik lidí blízkých Barrandovu. Podobnou situaci jsme zažili už loni v říjnu, když jsme z podobného důvěryhodného zdroje získali informaci o tom, že Vladimír Železný bude jmenován generálním ředitelem TV Barrandov. Tu nám také tisková mluvčí ani další oficiální představitelé TV Barrandov a Empresy nechtěli potvrdit.

V případě jmenování Železného jsme o tom věděli dokonce den před zveřejněním, ale pozdě večer, kdy se k nám dostala, ji bylo těžké ověřit. Druhý den jsme i po dvou hodinách intenzivní snahy vydolovat z TV Barrandov nebo Empresy alespoň nějaké vyjádření naráželi na hradbu mlčení, marně vyzvánějící nebo vypnuté telefony. Na textové zprávy a e-maily také nikdo nereagoval. Tehdy, stejně jako včera, po vyčerpání všech možností, jak získat oficiální potvrzení události, kterou jsme měli ověřenu už z několika zdrojů, jsme se rozhodli informaci zveřejnit. A velmi bedlivě jsme sledovali reakce ostatních médií.

Nová podoba loga, které by mohla mít v budoucnu TV Barrandov
Repro: TV Barrandov

Vladimír Železný se při svém nástupu do TV Barrandov rozhovořil o potenciálu desetiprocentního podílu na trhu. Možná to neměl dělat.

Novinky, iDnes i iHNed odvolání potvrzují

Nejprve všichni pouze citovali DigiZone.cz a stejně jako my marně naléhali na TV Barrandov a Empresu, aby se k odvolání Železného a Zahradníkové vyjádřili. Těsně před polednem přišly jak první Novinky.cz s informací, že jim odvolání Železného potvrdili zaměstnanci Barrandova a že podle jejich sdělení se chystají ještě daleko bouřlivější změny. Konkurenční iDnes.cz se dovolal přímo majiteli TV Barrandov a Empresy Jaromíru Soukupovi, ale ten stejně jako Marcela Hrdá pouze odkázal na tiskové oddělení TV Barrandov. A tisková mluvčí Hrušová iDnesu poslala stejné nicneříkající vyjádření jako nám.

To se ostatně později objevilo i na zpravodajském webu iHNed.cz, který celou zprávu pojal asi nejopatrněji, když v titulku psal o „údajném odvolání“. Byl to právě iHNed.cz, který později odpoledne změnil titulek a hlásal, že Barrandov odvolání Železného dementoval. Měla to podle něj potvrzovat další věta, kterou „vydoloval“ z tiskové mluvčí Barrandova Hrušové: „Vzhledem k tomu, že televize Barrandov nevydává tiskovou zprávu, k žádným událostem v televizi Barrandov v tuto chvíli nedochází.“ Opět velmi mistrně formulované vyjádření, pod kterým se může skrývat cokoli. Nicméně iHNed.cz zároveň dodává, že podle jeho informací si Železný už ve středu balil svoje věci v kanceláři.

iDnes.cz poté ještě doplnil vlastní zprávu o informaci z nejmenovaných zdrojů blízkých TV Barrandov, že Železný má svůj odchod z televize oznámit příští týden, a že se na něm tento týden domluvil s majitelem televize Jaromírem Soukupem. Oficiálně se k tomu ale Soukup, ani jeho Empresa, natož pak TV Barrandov, nevyjádřili. Sečteno a podtrženo, informace o odchodu Vladimíra Železného z vedení TV Barrandov se potvrdila, stejně jako komunikační „schopnosti“ tiskového oddělení TV Barrandov a vydavatelství Empresa Media. Rozum zůstává stát nad tím, jak takový ambiciózní mediální dům nezvládá ani základní komunikaci s médii.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).